Nowa odsłona portalu edukacyjnego Finansiaki.pl

25 marca 2019 roku w naszym warszawskim Centrum Relacyjnym odbyła się konferencja prasowa poświęcona edukacji ekonomicznej najmłodszych i nowej wersji portalu Finansiaki.pl.

Spotkanie poprowadziła Karolina Malinowska-Janiak, prywatnie mama 3 synów, żywo zainteresowana tematem edukacji finansowej dzieci. Z kolei gościem specjalnym wydarzenia była dr Agata Trzcińska – psycholog ekonomiczna z Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka treści opublikowanych w portalu, która podczas konferencji omówiła m.in. wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Santander Bank Polska.

Zaledwie 47% rodziców dzieci w wieku 5-14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów. Przy czym ponad 1/3 rodziców popełnia przynajmniej jeden z błędów wskazywanych przez psychologów, np. płaci dzieciom za pomoc w pracach domowych czy dobre oceny. Dr Agata Trzcińska dodatkowo podkreślała, jak duży wpływ na sytuację ekonomiczną dorosłego człowieka ma edukacja finansowa dziecka od najmłodszych lat.

Odpowiadając na to wyzwanie społeczne, w Banku realizujemy inicjatywę Finansiaki, która wpisuje się w agendę #Responsible Banking. Finansiaki to portal, przy pomocy którego rodzice i nauczyciele poznają przyjemne i skuteczne metody wprowadzania dzieci w świat pieniędzy, niezależnie od wieku.

Na przebudowanej i odświeżonej stronie portalu Finansiaki.pl dostępnych jest kilkadziesiąt kolorowych i bardzo przystępnych materiałów do nauki zarządzania pieniędzmi. Można je filtrować w zależności od tego, czy chce korzystać z nich rodzic, nauczyciel czy dziecko, oraz w zależności od grupy wiekowej. Są to m.in. artykuły poradnikowe dla rodziców, gotowe do użycia scenariusze lekcji dla pedagogów, które wystarczy wyświetlić lub wydrukować i przy ich pomocy prowadzić zajęcia. Co więcej, materiały zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.

Dodatkowo w ramach projektu Finansiaki w banku funkcjonuje inicjatywa wolontariatu pracowniczego. Nasi pracownicy, na podstawie dedykowanych scenariuszy, przeprowadzają zajęcia w przedszkolach i szkołach (np. swoich dzieci). Od początku 2019 roku kilkunastu wolontariuszy już zrealizowało lekcje, w których uczestniczyło ponad 300 uczniów.