Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju (GOV‑5)
- ESRS:
-
Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwojuGOV-5Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju
W kontekście sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju główne ryzyka dotyczą adekwatności, poprawności i kompletności raportowanych danych (w tym kompletności ujawnień w Sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju). Zarządzamy tymi ryzykami na kilka sposobów. Wdrożyliśmy regulacje wewnętrzne, w tym „Wytyczne do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD” oraz towarzyszące im „Wytyczne dotyczące analizy podwójnej istotności”, zgodnie z którymi:
- Wskazane jednostki Banku odpowiadają za analizę podwójnej istotności i przygotowanie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zgodnie z przepisami. Obejmuje to m.in. zbieranie oraz weryfikację danych ilościowych i jakościowych wykorzystywanych w ujawnieniach.
- Właściciele biznesowi, którzy odpowiadają w Grupie Kapitałowej za poszczególne punkty danych oraz raportowane wskaźniki dostarczają odpowiednią jakość danych ilościowych i jakościowych, w tym ich kompletność, poprawność i weryfikowalność. Właściciele ci wdrażają też procesy kontrolne, aby tę zapewnić.
- Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju podlega atestacji przez biegłego rewidenta posiadającego odpowiednie uprawnienia.
- Treść oświadczenia jest zatwierdzana wraz ze Sprawozdaniem Zarządu z działalności przez organy Banku, w tym Zarząd, Radę Nadzorczą i odpowiednie komitety.
W 2024 roku realizowane były prace w zakresie dostosowywania systemów Banku do zbierania i przetwarzania danych ESG i rozbudowy centralnego repozytorium tych danych W ramach budowy procesów tzw. data governance (zarządzania danymi) wdrażane są rozwiązania end-to-end, które mają na celu opracowanie kontroli ilościowych i jakościowych na kolejnych etapach: pozyskiwania danych z systemów źródłowych, ich przetwarzania i na końcu kalkulacji odpowiednich metryk zrównoważonego rozwoju. Kompletność całego procesu będzie wzrastać wraz z poziomem automatyzacji poszczególnych etapów procesu zarządzania danymi. Elementem, który będzie miał wpływ na spójność danych jest również osiągnięcie stabilności co do zakresu raportowanych metryk w kolejnych okresach raportowych.

Bank pracuje także nad wzmacnianiem środowiska kontrolnego w ramach Modelu Kontroli Wewnętrznej (MKW). Wdrażane są kontrole, w celu monitorowania jakości i wiarygodności informacji zawartych w Skonsolidowanym oświadczeniu o zrównoważonym rozwoju. Model jest zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi ustanowionymi przez Komitet COSO („Committee of Sponsoring Organisations of the Treadway Commission”). W ramach MKW Bank identyfikuje najistotniejsze ryzyka, a następnie ustanawia niezbędne kontrole dla ich ograniczania, co obejmuje proces raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju. Podobnie jak w przypadku informacji finansowych, kontrole są okresowo oceniane (przynajmniej raz do roku) zarówno w zakresie ich konstrukcji, jak i realizacji w formalnym procesie certyfikacji MKW. Proces ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Modelu Kontroli Wewnętrznej. Model będzie dalej rozwijany i uzupełniany, aby objąć nim wszystkie istotne aspekty dot. raportowania danych o zrównoważonego rozwoju.
Więcej szczegółów można znaleźć w rozdziale XII „Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego w 2024 r.”
Kwestie dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i szerzej raportowania metryk ESG, są stałym punktem agendy Forum ESG. W ramach prac Forum monitorowany jest status przygotowania bieżącego sprawozdania, zgłaszane są istotne wyzwania i ryzyka związane z procesem raportowym i wypracowywane są rozwiązania. Wnioski i rekomendacje są następnie przedstawiane do decyzji Komitetu ESG, w przypadku konieczności podjęcia strategicznych decyzji – Zarządowi Banku.

Ponadto procesy związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju są badane przez komórkę ds. audytu wewnętrznego. W 2024 roku Bank zrealizował w pełni zalecenia tej komórki dotyczące:
- zapewnienia odpowiedniego procesu sporządzania sprawozdawczości z uwzględnieniem określenia ról i odpowiedzialności zaangażowanych jednostek, procesu opiniowania i zatwierdzania ujawnień oraz aktualizacji systemu kontroli wewnętrznych,
- wdrożenia regulacji wewnętrznych dotyczących procesu przeprowadzania badania podwójnej istotności i przygotowania sprawozdawczości.