Opis treści polityki | Zakres podmiotowy polityki lub wyłączenia |
---|---|
Polityka określa podejście Grupy Kapitałowej do minimalizowania wpływu swojej działalności na środowisko naturalne.
Adresowane IRO:
|
Grupa Kapitałowa |
Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej (E1‑2)
- ESRS:
-
Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niejE1-2Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej
Istotne wpływy, ryzyka i szanse związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej
Jako Grupa Kapitałowa jesteśmy świadomi tego, że w ramach naszej działalności istotnie oddziałujemy na środowisko i klimat poprzez emisje gazów cieplarnianych wynikające z naszego portfela kredytowego, w szczególności z finansowania podmiotów wysokoemisyjnych lub mających trudności w transformacji na niskoemisyjne sposoby prowadzenia biznesu. Rozpoznajemy i zarządzamy na bieżąco istotnymi dla nas ryzykami związanymi ze zmianą klimatu, w szczególności związanymi ze wspomnianym powyżej finansowaniem aktywności generujących istotne wolumeny emisji gazów cieplarnianych, co może przełożyć się negatywnie na jakość kredytową takich ekspozycji, jak i na nasze ryzyko utraty reputacji. Jednocześnie identyfikujemy szereg istotnych szans biznesowych związanych ze zmianą klimatu, m.in. w kontekście finansowania działalności przyczyniających się do jej łagodzenia. Szans upatrujemy w zwiększaniu wolumenów udzielanego finansowania zrównoważonego środowiskowo, jak również wyróżnieniu się na tle konkurencji dzięki finansowaniu i doradztwu dla firm na wczesnym etapie rozwoju, skoncentrowanych na rozwiązaniach umożliwiających transformację energetyczną. Nasze podejście do identyfikacji i zarządzania istotnymi ryzykami i szansami związanymi z klimatem jest opisane szerzej w dalszej części rozdziału w sekcji E1.IRO-1.
- ESRS:
-
Polityki przyjęte w celu zarządzania istotnymi kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojemMDR-PPolityki przyjęte w celu zarządzania istotnymi kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojem
Polityki zarządzania wpływami, ryzykami i szansami związanymi z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej
W kwestiach związanych z wpływem środowiskowym działamy w Grupie Kapitałowej zgodnie z zasadą ostrożności. Podejście to opisuje „Polityka odpowiedzialnej bankowości i zrównoważonego rozwoju”, w której uwzględniamy nasze działania i zobowiązania w tym zakresie.
Zgodnie z polityką, uznając prawo społeczeństwa do życia w zdrowym i czystym środowisku, dążymy do minimalizowania wpływu swojej działalności na środowisko naturalne poprzez:
- analizę i identyfikację negatywnych skutków środowiskowych w ramach procesu oceny ryzyka działalności finansowej i inwestycyjnej w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami,
- stopniową budowę portfeli transakcyjnych zgodnie z ideą promowania oraz finansowania gospodarki niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatyczne (w szczególności odnawialnych źródeł energii lub budownictwa czy infrastruktury efektywnej energetycznie), co jest konieczne do łagodzenia zmiany klimatu,
- zarządzanie wpływem na środowisko generowanym przez infrastrukturę Banku poprzez stosowanie systemów zarządzania opartych na międzynarodowych standardach regulacyjnych, z uwzględnieniem ciągłych ulepszeń, a także poprzez kontrolowanie najważniejszych aspektów dotyczących efektywności energetycznej operacji własnych (w tym pod kątem korzystania z odnawialnych źródeł energii), konsumpcji, odpadów i emisji.
Za realizację polityki odpowiedzialny jest Zarząd Banku, jest ona odpowiednio stosowana we wszystkich Spółkach Grupy Kapitałowej (z wyłączeniem spółek Stellantis – ze względu na wielkość i charakter działalności spółek) i jest publicznie dostępna na stronie internetowej Banku. W 2024 roku nie było istotnych zmian w treści Polityki.
Analizujemy ryzyko środowiskowe i społeczne wobec klientów prowadzących działalność w sektorach naftowo-gazowym, energetycznym, górnictwa i metalurgicznym oraz surowców miękkich (soft commodities). Kwestie te reguluje „Polityka zarządzania ryzykiem społecznym, środowiskowym i zmian klimatycznych”, która określa kryteria identyfikacji, oceny, monitoringu i zarządzania ryzykiem społeczno-środowiskowym. Ponadto definiuje ona nasze standardy inwestowania i współpracy z klientami działającymi w branżach mających największy wpływ na klimat. Za realizację polityki odpowiedzialny jest Zarząd Banku, jest ona adaptowana i stosowana we wszystkich Spółkach Grupy Kapitałowej (z wyłączeniem spółek Santander Consumer Bank z uwagi na specyfikę działalności) i jest publicznie dostępna na stronie internetowej Banku. W 2024 roku Polityka została poddana przeglądowi i zaktualizowana, ale nie było istotnych zmian w treści polityki.

Kryteria te dotyczą klientów we wszystkich segmentach (bankowość korporacyjna i inwestycyjna, bankowość biznesowa i korporacyjna, małe i średnie przedsiębiorstwa), a także całej Grupy w odniesieniu do finansowania, usług doradczych, usług zarządzania kapitałem, zarządzania aktywami oraz ubezpieczeń. „Polityka zarządzania ryzykiem społecznym, środowiskowym i zmian klimatycznych” wskazuje rodzaje działalności objętej zakazami lub restrykcjami. Są to między innymi:
- Ropa i gaz – Poszukiwanie złóż, wydobycie, produkcja i przetwarzanie, w tym rafinowanie, transport, składowanie i dystrybucja hurtowa.
- Produkcja i przesył energii – Wszystkie elektrownie bez względu na źródło energii oraz budowa i konserwacja linii przesyłowych.
- Górnictwo – Szukanie złóż i badania górnicze, budowa i eksploatacja kopalni, odbudowa i rekultywacja terenów naturalnych.
- Metale – Przetwarzanie rud w celu wydobycia zawartego w nich metalu, produkcja stopów z wlewków, przetwarzanie produktów ubocznych: piargu, skały płonnej, żużlu i piasku.
- Surowce miękkie – Wytwarzanie i dystrybucja hurtowa produktów z drewna przetwarzanych na tarcicę, celulozy pochodzenia drzewnego, papieru i tekstyliów; soi; oleju palmowego; gumy; kakao; kawy; bawełny; trzciny cukrowej; biomasy lub biopaliwa; produkcja wołowiny na obszarach geograficznych wysokiego ryzyka. Dotyczy to również klientów, którzy nabywają te towary bezpośrednio z plantacji lub gospodarstw, co stanowi ponad 10% ich całkowitych zakupów.
Dodatkowo, w 2023 roku zakończyliśmy świadczenie usług kredytowych wobec producentów węgla energetycznego (zgodnie z Polityką założenie to miało zostać zrealizowane nie później niż do 2030 r.). Wprowadziliśmy również zerowy limit na tę pozycję w Deklaracji akceptowalnego poziomu ryzyka.