Ujawniamy tu emisje związane z wszystkimi kredytami i liniami kredytowymi (ujętymi w ewidencji bilansowej) dla przedsiębiorstw, organizacji non-profit i wszelkich innych podmiotów. Kredyty te nie są przedmiotem obrotu na rynku i są przeznaczone na ogólne cele korporacyjne, tj. bez wskazanego konkretnego wykorzystania środków, zgodnie z definicją zawartą w Protokole GHG. Dodatkowo w tej kategorii uwzględniliśmy emisyjność materialnych ekspozycji naszych obligacji korporacyjnych. W tej kategorii znajduje się przeważający udział finansowanych emisji. Dla tej części portfela szacunkowe emisje liczone są na podstawie danych zebranych z raportów klienta (najwyższy Data Quality Score = 1) lub bazując na wielkości firmy (kapitał i aktywa własne), jej przychodach i rodzaju działalności. W przypadku braku wystarczających informacji o kliencie emisyjność jest liczona na podstawie kwoty zaangażowania i rodzaju działalności klienta (najniższy Data Quality Score = 5). Obecnie pracujemy nad tym, by w przyszłości jak najwięcej informacji o emisyjności zebrać bezpośrednio od klienta, dzięki czemu wzmocnimy relację i nawiążemy dialog wspierający jego transformację. Wdrożyliśmy bezpłatny kalkulator śladu węglowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, który również ma wspomóc proces zbierania i raportowania danych.
W tej pozycji ujawniane są również finansowane projekty czyli finansowanie (ujęte w ewidencji bilansowej) dotyczące inwestycji lub konkretnych działań z jednoznacznie wskazanym wykorzystaniem środków, zgodnie z definicją zawartą w Protokole GHG. Przykładowo może to być finansowanie określonego działania lub działań, np. dotyczących farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej czy projektu dot. efektywności energetycznej. Emisje oblicza się jedynie w odniesieniu do wyodrębnionych (ring-fenced) działań podlegających finansowaniu. Nie uwzględnia się emisji i danych finansowych podmiotu korzystającego z finansowania związanych z działaniami wykraczającymi poza finansowany projekt. Jest to ważna część naszego portfela biznesowego z uwagi na istotny wolumen finansowania projektów energetycznych, z wysokim udziałem projektów OZE (ok 30% całego portfela energetycznego). Uzyskaliśmy tu lepszy wynik jakości danych niż w pozostałych kategoriach (2,89) – przyjmujemy założenie, że finansowane emisje GHG z tego typu projektów (OZE) wynoszą w przybliżeniu 0 i traktujemy je jako realnie zaraportowane emisje z projektu.
Kolejną kategorią zagregowaną w tej pozycji są nieruchomości komercyjne kredyty (ujęte w ewidencji bilansowej) przeznaczone na określone cele korporacyjne: zakup i refinansowanie nieruchomości komercyjnych (commercial real estate, CRE) oraz inwestycje bilansowe w CRE, w przypadku których instytucja finansowa nie sprawuje kontroli operacyjnej nad nieruchomością. Zgodnie z tą definicją finansowana nieruchomość jest wykorzystywana do celów komercyjnych, np. na potrzeby handlowo-usługowe, jako powierzchnia hotelowa, biurowa, przemysłowa czy mieszkaniowa (duże budynki wielorodzinne z mieszkaniami pod wynajem). We wszystkich tych przypadkach właściciel budynku wykorzystuje nieruchomość do prowadzenia działalności zarobkowej (budownictwo ogólne jest poza zakresem CRE). Metodyka liczenia szacunkowej emisyjności jest opisana w punkcie dot. nieruchomości detalicznych (poniżej).