Taksonomia UE w strategii biznesowej Grupy Kapitałowej, procesy projektowania produktów oraz współpraca z klientami i kontrahentami

Pobierz
PDF

W związku z wyżej wymienionymi ograniczeniami, a zwłaszcza nikłym odsetkiem klientów podlegających pod NFRD, a od bieżącego okresu sprawozdawczego pod CSRD, aktualnie nie projektujemy produktów, których celem byłoby finansowanie zgodne z Taksonomią UE.

W naszej strategii biznesowej w obszarze „Total odpowiedzialność” jednym z priorytetów jest wspieranie klientów w ich zrównoważonej transformacji.

Kierunek tej transformacji jest powiązany z celami klimatycznymi Taksonomii UE, czyli adaptacją i łagodzeniem zmiany klimatu. Wspieramy naszych klientów poprzez prowadzenie dialogu w zakresie analizy zgodności ich inwestycji z Taksonomią UE lub będących krokiem pośrednim do jej uzyskania w dłuższym terminie. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich klientów jak np. zarządcy starszych nieruchomości komercyjnych, którzy szukają rozwiązań dla poprawy efektywności energetycznej.

Ważnym elementem na drodze do transformacji systemu energetycznego w Polsce jest wspieranie projektów OZE oraz innych rozwiązań niskoemisyjnych prowadzonych przez klientów wytwarzających na dzień dzisiejszy głównie energię konwencjonalną. Santander Bank Polska S.A. jest czynnym uczestnikiem tego procesu.

Sukcesywnie zwiększamy wartość naszego finansowania przeznaczonego na działalności zrównoważone środowiskowo. Są to m. in. odnawialne źródła energii, wspieranie działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej nieruchomości i elektromobilność. Planujemy też zwiększyć nasze zaangażowanie kredytowe w technologie wspierające zrównoważone rolnictwo, nowe technologie energetyczne, takie jak magazyny energii czy inne strategiczne rozwiązania dla sektora energetycznego.

Więcej na ten temat piszemy w sekcji ”Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej (E1-3)”.