Plan transformacji (E1‑1)
- ESRS:
-
Plan przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatuE1-1Plan przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu
Istotne wpływy, ryzyka i szanse w obszarze zmian klimatu
Jako Grupa Kapitałowa zobowiązujemy się podejmować etyczne decyzje, zarządzając naszym wpływem na środowisko. Mówi o tym jeden z filarów Strategii na lata 2024-2026 – Total Odpowiedzialność.
Nasze strategiczne cele w obszarze środowiskowym to:

-
Bycie wzorem do naśladowania w zakresie zrównoważonego rozwoju i transformacji.
-
Pomaganie klientom w przejściu przez zieloną transformację i doradzanie im, jak ją przeprowadzić.
-
Budowanie sieci biznesowej, czyli znajdowanie zaufanych partnerów i pomaganie im w organizacji finansowania.
Nasze cele strategiczne mamy zamiar osiągnąć poprzez transformację Grupy Kapitałowej oraz transformację naszych klientów zgodnie z celami przyjętymi na najbliższe lata:
Jak osiągamy nasze cele strategiczne?
Transformacja Grupy Kapitałowej
- Ograniczamy własne emisje m.in. poprzez zwiększanie efektywności zużycia energii. 100% energii elektrycznej zakupionej bezpośrednio przez bank pochodzi z OZE, dla pozostałego wolumenu energii elektrycznej bank pozyskuje gwarancje pochodzenia energii.
- Rozpoczęliśmy produkcję energii z fotowoltaiki na budynkach własnych, którą będziemy zwiększać w kolejnych latach. Testujemy również rozwiązania, by zmniejszyć zużycie energii cieplnej w oddziałach.
- W modelu biznesowym uwzględniamy ryzyka środowiskowe.
- Szkolimy i wspieramy pracowników w prowadzeniu zielonych transakcji, identyfikowaniu ryzyk ESG i przeciwdziałaniu greenwashingowi.
- Zwiększamy poziom Green Asset Ratio i dywersyfikujemy portfel zielonych aktywów i produktów.
- Analizujemy emisje z „zakresu 3” w ramach portfela i identyfikujemy dźwignie dekarbonizacji.
- Opracowujemy plany przejścia, które obejmują cele w zakresie adaptacji i łagodzenia zmian klimatycznych, zgodne ze strategią Grupy Santander.
- Opracowujemy preferencyjną ofertę dla pracowników na cele ekologiczne.
Transformacja Klientów
- Tworzymy produkty transformacyjne i doradztwo we wszystkich segmentach.
- Identyfikujemy i wykorzystujemy synergie w ramach łańcuchów dostaw.
- Opracowujemy program transformacji miast.
- Dostarczamy rozwiązania dla agrobiznesu.
- Wspieramy transformację energetyczną budynków.
Aby ocenić wpływ Grupy Kapitałowej na zmiany klimatu wykonaliśmy analizę wrażliwości portfela oraz policzyliśmy emisje: własne (przy użyciu założeń GHG Protocol) oraz finansowane w ramach portfela kredytowego (za pomocą metodyki wewnętrznej bazującej na założeniach metodyki PCAF – Partnership for Carbon Accounting Financials). Analiza podwójnej istotności wskazała, że kluczowe wpływy, ryzyka i szanse istnieją w obszarach:
Łagodzenia zmian klimatu
Kluczowe wpływy obejmują negatywne oddziaływanie na środowisko poprzez finansowanie podmiotów niedostosowanych do gospodarki niskoemisyjnej oraz emisję gazów cieplarnianych z działalności portfelowej. Dostrzegamy jednak możliwości, takie jak rozwój zielonych hipotek, finansowanie modernizacji nieruchomości, pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania, a także wspieranie technologii niskoemisyjnych w rolnictwie i przemyśle. Ryzyka obejmują utratę reputacji wynikającą z nieosiągnięcia celów klimatycznych przez Grupę Kapitałową lub jej klientów.
Energii
Wpływ w tym obszarze obejmuje przyczynianie się do ochrony środowiska poprzez zwiększanie wykorzystania energii odnawialnej oraz wspieranie technologii niskoemisyjnych.
Plan transformacji na potrzeby łagodzenia zmian klimatu
Jako Grupa Kapitałowa Santander Bank Polska planujemy przyjąć plan przejścia na rzecz ograniczenia zmian klimatu. Jesteśmy w trakcie prac analitycznych. Obejmują one ocenę obecnych emisji gazów cieplarnianych, analizę ryzyk klimatycznych oraz przegląd naszych działań i procesów. By odpowiedzialnie i wiarygodnie mówić o planie przejścia, niezbędne są rzetelne dane na temat emisji gazów cieplarnianych z naszych operacji własnych, a przede wszystkim większa dostępność rzeczywistych danych na temat emisyjności finansowanych przez nas inwestycji i klientów oraz ich analiza w połączeniu ze zrozumieniem uwarunkowań oraz trendów regulacyjnych i rynkowych.
Dopiero po zebraniu niezbędnych danych rzeczywistych i ich analizie będziemy w stanie wskazać termin przyjęcia planu przejścia, jednakże przyjmujemy, że powinno to nastąpić nie później niż wraz z raportowaniem za rok 2026.
W ramach niniejszego oświadczenia po raz pierwszy policzyliśmy i ujawniliśmy finansowane przez nas emisje gazów cieplarnianych wynikające w szczególności z działalności gospodarczej klientów, których finansujemy w ramach portfela kredytowego. Szacunki przeprowadziliśmy zgodnie z wiedzą i metodykami dostępnymi obecnie na rynku. Więcej informacji znajduje się sekcji dot. E1-6.

Podstawą do wypracowywania planu przejścia w odniesieniu do portfela kredytowego Grupy Kapitałowej są działania, które sukcesywnie realizujemy w ramach globalnej agendy klimatycznej Grupy Banco Santander, w tym wysiłków na rzecz Net Zero. Zakłada ona dostosowanie naszego portfela do celów Porozumienia paryskiego oraz polityki Unii Europejskiej, która podkreśla dużą rolę sektora finansowego w łagodzeniu zmiany klimatu. Dążymy do tego, by w 2050 roku osiągnąć zerowy poziom emisji netto w całym łańcuchu wartości Grupy Kapitałowej.
Dodatkowo w pracach nad planem transformacji bierzemy pod uwagę międzynarodowe i unijne inicjatywy oraz wytyczne, w tym:
- Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ,
- Rozporządzenie UE dot. Taksonomii,
- Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR),
- Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD),
- Zasady odpowiedzialnej bankowości UNEP FI,
- Zasady równikowe (Equator Principles),
- aspekty istotne dla branży wymienione przez ratingi ESG – np. S&P ESG Scores oraz MSCI ESG, Wytyczne dotyczące udzielania i monitorowania kredytów EBA/GL/2020/06,
- Projekt wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego dot. zarządzania ryzykiem ESG.
- Działania klimatyczne Grupy Kapitałowej są oparte na trzech filarach – Ambicją całej Grupy jest dążenie do osiągnięcia zerowych emisji netto w 2050 r.
- Dążenie do dostosowania naszego portfela oraz operacji własnych do celów Porozumienia paryskiego – Dostosowanie portfela pod kątem zapewnienia, że przewidywane emisje CO2 będą zgodne z celem ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C zgodnie z NZBA i NZAM. Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w celu zmniejszenia naszego wpływu na środowisko
- Wspieranie naszych klientów w ich transformacji – Pomoc klientom w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną – wskazówki, doradztwo oraz rozwiązania inwestycyjne i biznesowe dla klientów.
- Uwzględnienie klimatu w zarządzaniu ryzykiem – Zapewnienie zgodności z oczekiwaniami regulacyjnymi/nadzorczymi oraz uwzględnienie kwestii klimatycznych w zarządzaniu ryzykiem.
Aktualne cele w zakresie ograniczenia emisyjności portfela kredytowego

-
Najpóźniej od 2030 roku zaprzestaniemy finansowania spółek energetycznych, w których przychód pochodzący z produkcji energii z węgla przekracza 10%.
-
Wspieramy klientów w procesie transformacji w formie wszechstronnego finansowania odnawialnych źródeł energii i rozwoju adekwatnych produktów finansowych.
Wspieramy transformację polskiej gospodarki na niskoemisyjną poprzez udzielanie zrównoważonego finansowania, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii, systematycznie zwiększając udział portfela OZE wśród klientów z sektora energetycznego poprzez kredyty powiązane z celami zrównoważonego rozwoju (sustainability-linked loans SLL). Wspieramy zarówno firmy, jak i klientów indywidualnych poprzez odpowiednie produkty, które mają na celu finansowanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynków, samochody elektryczne, pompy ciepła, stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz magazyny energii. Na bieżąco analizujemy sytuację rynkową i identyfikujemy kolejne działania, które najefektywniej wesprą transformację klientów i będą mogły wpłynąć na ograniczanie emisji z naszego portfela. Więcej informacji w E1-3.
W 2024 roku rozwinęliśmy bardziej szczegółowe miary dotyczące ryzyk ESG (m.in. w obszarze sektorów energetycznych oraz wrażliwych na zmiany klimatu) i włączyliśmy je do odpowiednich raportów wewnętrznych. Miary te uwzględniliśmy przy aktualizacji apetytu na ryzyko oraz przy wyznaczaniu limitów koncentracji i limitów ekspozycji. W dalszej perspektywie rozwój w tym obszarze będzie uwzględniał również weryfikowanie stopnia realizacji dźwigni dekarbonizacyjnych (przede wszystkim wzrostu finansowania zielonych nieruchomości, OZE i samochodów elektrycznych).