Grupa Kapitałowa | Kobiety | Mężczyźni | Łącznie |
---|---|---|---|
Zatrudnieni na czas nieokreślony | 6 918 | 3 443 | 10 361 |
Zatrudnieni na czas określony | 1 013 | 585 | 1 598 |
Łącznie liczba pracowników | 7 931 | 4 028 | 11 959 |
Łącznie liczba etatów (FTE) | 7 628 | 3 799 | 11 427 |
Charakterystyka pracowników (S1‑6 – S1‑12)
Charakterystyka pracowników jednostki
- ESRS:
-
Charakterystyka pracowników jednostkiS1-6Charakterystyka pracowników jednostki
W Grupie Kapitałowej na 31 grudnia 2024 roku było zatrudnionych 11 959 osób na podstawie umowy o pracę, z czego najwięcej w Banku1. Ponadto 7 014 osób świadczyło pracę na rzecz Grupy Kapitałowej, stanowiąc pozostałe zasoby pracownicze w rozumieniu standardów ESRS.
Poniższe dane dotyczą stanu na dzień 31 grudnia 2024 roku w przeliczeniu na osoby (tzw. headcount).
- 11 959 pracowników Grupy, w tym:
- 10 216 w Banku
- 1 345 w Santander Consumer Bank
- 347 w Santander Leasing
- 117 w Santander Factoring
- 99 w Santander TFI S.A.
- 172 w Stellantis
W Grupie Kapitałowej przyjęliśmy zasadę, że pracownicy zatrudnieni w więcej niż jednej Spółce Grupy Kapitałowej są uwzględniani w raportowaniu w sposób następujący:
- Dla konsolidacji Grupy Kapitałowej: Każdy pracownik jest liczony tylko raz, niezależnie od liczby spółek w których jest zatrudniony. Pozwala to wyeliminować podwójne lub wielokrotne liczenie tej samej osoby w strukturze Grupy Kapitałowej.
- Dla danych poszczególnych Spółek Grupy Kapitałowej pracownik jest liczony w każdej spółce, w której jest formalnie zatrudniony. W związku z tym liczba pracowników wszystkich spółek różni się od liczby pracowników Grupy Kapitałowej.
Pełny etat oznacza pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, który zgodnie z art. 129 §1 Kodeksu Pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
1. Dane o pracownikach spółki Stellantis Financial Services Polska uwzględniają pracowników Platformy Usług Wspólnych, którzy są zatrudnieni w Polsce, ale obsługują klientów z zagranicy.
Liczba pracowników w podziale na płeć i wymiar etatu na 31 grudnia 2024 roku
Liczba odejść (w przeliczeniu na osoby) i wskaźnik rotacji w 2024 roku
2. Wskaźnik rotacji to liczba odejść pracowników podzielona na średnią liczbę pracowników w ciągu roku.
W 2024 roku nie odnotowaliśmy w Grupie Kapitałowej znacznych wahań w liczbie pracowników, a te, które wystąpiły, wynikały ze standardowej rotacji pracowników. Liczba odejść obejmuje wszystkich pracowników, którzy zakończyli stosunek pracy w okresie sprawozdawczym, i może uwzględniać pracowników, którzy zmienili zatrudnienie w ramach Spółek Grupy Kapitałowej. Metodologia obliczania wskaźnika rotacji opiera się na porównaniu liczby odejść pracowników do średniego stanu zatrudnienia w Grupie Kapitałowej w danym okresie sprawozdawczym.
Charakterystyka osób niebędących pracownikami stanowiących własne zasoby pracownicze jednostki
- ESRS:
-
Charakterystyka osób niebędących pracownikami stanowiących własne zasoby pracownicze jednostkiS1-7Charakterystyka osób niebędących pracownikami stanowiących własne zasoby pracownicze jednostki
Osoby niebędące pracownikami zdefiniowaliśmy jako osoby, które wykonują pracę na rzecz Grupy Kapitałowej, ale nie są zatrudnione na podstawie standardowej umowy o pracę. Do tej kategorii zaliczają się:
Osoby samozatrudnione
prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, świadczące usługi na podstawie umów zawartych ze Spółką Grupy Kapitałowej;
Osoby zatrudnione przez agencje pracy
pracujące na rzecz Spółki Grupy Kapitałowej, ale formalnie zatrudnione przez zewnętrzne agencje pracy tymczasowej;
Osoby na umowach cywilnoprawnych
świadczące pracę na podstawie umów takich jak umowa o dzieło lub umowa zlecenia, zawartych bezpośrednio ze spółką Grupy Kapitałowej, które nie tworzą z tą spółką stosunku pracy w rozumieniu kodeksu pracy.
Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego
- ESRS:
-
Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznegoS1-8Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego
W Grupie Kapitałowej nie funkcjonują układy zbiorowe. Jako przedstawicieli pracowników rozumiemy osoby wybrane przez pracowników do reprezentowania ich interesów, np. w ramach rad pracowników lub związków zawodowych. Zgodnie z polskim prawem, pracownicy mogą być reprezentowani przez związki zawodowe (Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych) lub inne formy przedstawicielstwa, np. radę pracowników, jeżeli spełnione są warunki ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Na 31 grudnia 2024 r. w Banku funkcjonowało 5 organizacji związkowych, a w Santander Consumer Bank 3 organizacje związkowe. Ponadto w Santander Leasing i Stellantis funkcjonowały inne formy reprezentacji pracowników– rady pracownicze.
Udział pracowników objętych układem zbiorowym oraz reprezentacją w związkach zawodowych
Wskaźniki różnorodności
- ESRS:
-
Mierniki różnorodnościS1-9Mierniki różnorodności
Zgodnie z wymogami ESRS kadrę kierowniczą najwyższego szczebla zdefiniowaliśmy jako osoby zajmujące stanowiska na dwóch szczeblach poniżej organów administracyjnych i nadzorczych, czyli Zarządu oraz Rady Nadzorczej Banku jako jednostki dominującej. Definicja ta obejmuje również członków zarządów naszych Spółek Grupy Kapitałowej oraz osoby bezpośrednio im podlegające.
Rozkład wieku pracowników Grupy Kapitałowej na 31 grudnia 2024 roku
Adekwatna płaca
- ESRS:
-
Adekwatna płacaS1-10Adekwatna płaca
Wszyscy pracownicy Grupy Kapitałowej otrzymują wynagrodzenia co najmniej na poziomie minimalnej płacy krajowej.
Zgodnie z definicją przyjętą w ESRS, adekwatna płaca oznacza wynagrodzenie wystarczające do zapewnienia godziwego poziomu życia pracownikom, uwzględniając ich podstawowe potrzeby oraz potrzeby ich rodzin. Adekwatna płaca powinna również umożliwiać oszczędzanie i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Unijna Dyrektywa 2022/2041 wprowadza dodatkowe wytyczne dotyczące adekwatnych płac minimalnych, których celem jest poprawa poziomu życia pracowników w państwach członkowskich. Polska jest obecnie w trakcie transponowania tej dyrektywy do prawa krajowego, a projektem ustawy regulującej minimalne wynagrodzenie zajmuje się Parlament.
Pomimo tego, że przepisy unijne nie zostały jeszcze w pełni wprowadzone, jako Grupa Kapitałowa przejęliśmy za punkt odniesienia krajową płacę minimalną (wynikającą z zapisów Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Na dzień 31 grudnia 2024 roku obowiązującą w Polsce płacą minimalną była kwota 4 300 zł brutto miesięcznie oraz minimalna stawka godzinowa wynosząca 28,10 zł brutto (od 1 lipca 2024 roku).
Ochrona socjalna
- ESRS:
-
Ochrona socjalnaS1-11Ochrona socjalna
Wszyscy pracownicy Grupy Kapitałowej są objęci pełną ochroną socjalną – są zabezpieczeni przed utratą dochodów w wyniku poważnych zdarzeń życiowych, takich jak choroba, bezrobocie, wypadki przy pracy, niepełnosprawność, urlop rodzicielski oraz przejście na emeryturę. Ochrona ta jest zapewniana zarówno przez systemy publiczne, jak i dodatkowe świadczenia oferowane przez poszczególne Spółki Grupy Kapitałowej (np. ubezpieczenie grupowe).
Bank i spółki Grupy Kapitałowej oferuje swoim pracownikom ochronę socjalną, która obejmuje:
- dofinansowanie dostępu do prywatnych placówek ochrona zdrowia dla pracowników i ich rodzin,
- opcja dofinansowanych lub darmowych ubezpieczeń grupowych,
- wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych, np. w formie opieki psychologicznej lub świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Osoby z niepełnosprawnościami
- ESRS:
-
Osoby z niepełnosprawnościamiS1-12Osoby z niepełnosprawnościami
Jako Grupa Kapitałowa wspieramy zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami i przywiązujemy dużą wagę do tworzenia przyjaznego oraz wspierającego środowiska pracy. Zgodnie z ESRS S1-12, jako Grupa Kapitałowa raportujemy odsetek pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności w podziale na płeć. Informacje te są zbierane na podstawie orzeczeń dostarczanych dobrowolnie przez pracowników.
W polskim prawie definicja osoby z niepełnosprawnością znajduje się w Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Osoby te mają prawo do szczególnych uprawnień, takich jak skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy czy dostosowanie stanowiska pracy, co jako Grupa Kapitałowa zapewniamy wszystkim pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności.