Płeć | Liczba ukończonych godzin szkoleniowych | Średnia liczba godzin szkoleniowych na pracownika |
---|---|---|
Kobiety | 291 380 | 36,7 |
Mężczyźni | 148 267 | 36,8 |
Łącznie / średnio | 439 647 | 36,8 |
Pozostałe mierniki (S1‑13 – S1‑17)
Mierniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętności
- ESRS:
-
Mierniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętnościS1-13Mierniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętności
Jako Grupa Kapitałowa uważamy rozwój pracowników za niezbędny warunek swojego sukcesu rynkowego. W każdej Spółce Grupy Kapitałowej przygotowaliśmy „szyte na miarę” szkolenia dopasowane do jej charakterystyki biznesowej i potrzeb organizacji.
Liczba godzin szkoleniowych oraz średnia liczba godzin na pracownika w Grupie Kapitałowej w roku 2024 odzwierciedlają nasze zaangażowanie w rozwój kompetencji pracowników. Szkolenia obejmują rozwój zarówno umiejętności zawodowych, jak i tych związanych z odpowiedzialnym zarządzaniem, zrównoważonym rozwojem oraz przestrzeganiem przepisów prawa. Jako Grupa Kapitałowa zapewniamy, że wszyscy pracownicy, niezależnie od płci, mają równy dostęp do szkoleń, co odzwierciedla nasze zaangażowanie w równouprawnienie i rozwój zawodowy.
Liczba godzin szkoleniowych zapewnionych pracownikom Grupy Kapitałowej, w podziale na kategorię zatrudnienia i płeć. (Stan na 31 grudnia 2024 roku)
Odsetek pracowników, którzy w ostatnim roku podlegali przeglądowi wyników pracy i rozwoju kariery według płci i kategorii zatrudnienia. Stan na 31 grudnia 2024 roku
Wskaźnik faktycznie przeprowadzonych w stosunku do zaplanowanych przeglądów wyników pracy i rozwoju kariery na 31 grudnia 2024 roku wyniósł 96,4% – w analizie nie uwzględniliśmy przeglądów, które nie odbyły się z powodu odejść pracowników lub długotrwałych nieobecności. Wskaźnik faktycznie przeprowadzonych ocen przypadających na pracownika w okresie sprawozdawczym (kalkulowany jako liczba przeprowadzonych ocen w stosunku do liczby pracowników Grupy Kapitałowej) wynosi 0,90.
Mierniki bezpieczeństwa i higieny pracy
- ESRS:
-
Mierniki bezpieczeństwa i higieny pracyS1-14Mierniki bezpieczeństwa i higieny pracy
W 2024 roku nie odnotowaliśmy w Grupie Kapitałowej wypadków ciężkich lub śmiertelnych. Do zagrożeń związanych z pracą, które mogą stworzyć ryzyko poważne w skutkach, zaliczamy napad na bank, wypadek komunikacyjny, pożar, atak terrorystyczny oraz porażenie prądem elektrycznym. W 2024 roku żadne z tych zagrożeń nie spowodowało poważnych obrażeń wśród naszych pracowników. Ze względu na ograniczenia w zakresie zbierania danych, nie posiadamy pełnych informacji dotyczących potencjalnych wypadków czy urazów dotyczących osób niebędących pracownikami, ale żadne takie zdarzenia nie zostały nam zgłoszone.
Wypadki (incydenty) przy pracy. Stan na 31 grudnia 2024 roku
Niniejsza tabela przedstawia kluczowe wskaźniki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) w Grupie Kapitałowej. Dane te obejmują zarówno liczbę, jak i wskaźniki wypadków przy pracy oraz związane z nimi kwestie zdrowotne w okresie sprawozdawczym:
- Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku urazów związanych z pracą i złego stanu zdrowia związanego z pracą – obejmuje liczbę osób, które zmarły na skutek urazów odniesionych w pracy lub w wyniku złego stanu zdrowia powiązanego z warunkami pracy. Dane te uwzględniają zarówno pracowników, jak i inne osoby pracujące w lokalizacjach należących do jednostki, o ile incydenty te były związane z pracą i zostały zaraportowane.
- Liczba wypadków związanych z pracą podlegających zgłoszeniu – liczba wypadków, które miały miejsce w trakcie wykonywania obowiązków służbowych i które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa muszą być zgłoszone do odpowiednich organów.
- Wskaźnik wypadków związanych z pracą podlegających zgłoszeniu – wskaźnik ten mierzy liczbę wypadków zgłoszonych w przeliczeniu na milion godzin przepracowanych przez pracowników.
- Liczba przypadków złego stanu zdrowia związanego z pracą podlegającego zgłoszeniu – liczba przypadków zdrowotnych problemów związanych z pracą, które muszą zostać zgłoszone zgodnie z przepisami prawa. Obejmuje przypadki chorób zawodowych, takich jak zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, problemy krążeniowe.
- Liczba dni straconych z powodu urazów związanych z pracą oraz złego stanu zdrowia związanego z pracą – liczba dni, w których pracownicy byli nieobecni z powodu urazów lub złego stanu zdrowia związanego z pracą. Wlicza się tu pełne dni kalendarzowe, niezależnie od tego, czy były to dni robocze, weekendy, czy dni ustawowo wolne od pracy. Metodologia zbierania tych danych podlega ograniczeniom ze względy na sposób zgłaszania i dokumentowania przypadków oraz kwestie ochrony danych osobowych.
Mierniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
- ESRS:
-
Mierniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnymS1-15Mierniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
Jako Grupa Kapitałowa dokładamy starań, aby zapewnić naszym pracownikom wsparcie w godzeniu obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. W 2024 roku wszyscy pracownicy mieli pełne prawo do korzystania z różnych form urlopów związanych z rodziną, w tym urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego oraz opiekuńczego. Te urlopy obejmują czas poświęcony na opiekę nad nowonarodzonymi dziećmi, nieobecności z tytułu opieki nad członkami rodziny czy opiekę nad dziećmi z powodu ich choroby.

W niniejszej części raportu przedstawiamy dane dotyczące odsetka pracowników uprawnionych do korzystania z tych urlopów oraz odsetka tych, którzy faktycznie z nich skorzystali w 2024 roku, z podziałem na płeć. Te dane pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób nasze polityki prorodzinne są wykorzystywane w praktyce oraz jak wspieramy pracowników w utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
1. W kalkulacji tego miernika uwzględniamy urlopy macierzyńskie, ojcowskie, rodzicielskie, wychowawcze, adopcyjne i opiekuńcze.
W Banku oraz w spółkach Grupy Kapitałowej stosujemy rozwiązania, które wspierają równowagę między życiem zawodowym i prywatnym pracowników. Są to rozwiązania, które wykraczają poza wymogi prawne, takie jak: elastyczne godziny pracy, praca hybrydowa oraz dodatkowe godziny lub dni wolne. Przykładowe działania w Banku obejmują:
- elastyczne godziny pracy dla rodziców dzieci poniżej 8 r.ż., jak również możliwość czasowego obniżenia wymiaru pracy,
- praca hybrydowa: praca zdalna w wymiarze 2-3 dni w tygodniu (na stanowiskach, które na to pozwalają),
- dodatkowe dni/godziny wolne: 21 dni dodatkowego urlopu po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, 1 dodatkowy dzień wolny pod warunkiem braku zaległego urlopu na 1 stycznia, „2 godziny dla rodziny” dla wszystkich pracowników.
Mierniki wynagrodzeń (nieskorygowana luka płacowa i całkowite wynagrodzenie)
- ESRS:
-
Mierniki wynagrodzeń (luka płacowa i całkowite wynagrodzenie)S1-16Mierniki wynagrodzeń (luka płacowa i całkowite wynagrodzenie)
W tabeli przedstawiamy dane dotyczące wynagrodzeń pracowników Grupy Kapitałowej na 31 grudnia 2024 roku. Nieskorygowana luka płacowa została obliczona zgodnie z wymogami ESRS. Uwzględnia średnie wynagrodzenie brutto na godzinę wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w okresie sprawozdawczym, co pozwala na przejrzystą i dokładną ocenę różnic w wynagrodzeniach między płciami. Jako wynagrodzenie podstawowe rozumiemy wynagrodzenie zasadnicze brutto wynikające wprost z podpisanej z pracownikiem umowy. Z kolei wynagrodzenie pełne zawiera również pozostałe stałe składniki wynagrodzenia (dodatki, stałe świadczenia) oraz zmienne (takie jak premie, nagrody czy prowizje). Nieskorygowana luka płacowa porównuje wynagrodzenie kobiet i mężczyzn zatrudnionych na różnych poziomach zaszeregowania i stanowiskach oraz w różnych lokalizacjach. Wskaźnik prezentuje więc wartość inną niż wskaźnik Equal Pay Gap podany w sekcji S1-5.
Nieskorygowana luka płacowa na 31 grudnia 2024 roku
Roczny wskaźnik całkowitego wynagrodzenia na 31 grudnia 2024 roku
Współczynnik całkowitego wynagrodzenia odzwierciedla stosunek rocznego łącznego wynagrodzenia najlepiej zarabiającej osoby w Grupie Kapitałowej do mediany rocznego łącznego wynagrodzenia wszystkich pracowników (z wyjątkiem tej najlepiej zarabiającej osoby). Uwzględnia on wszystkie składniki stałego i zmiennego wynagrodzenia najlepiej zarabiającej osoby przyznanego jej w 2024 roku. Współczynnik ten wynosi 1:73,77 przy uwzględnieniu wynagrodzenia zmiennego przyznanego tej osobie w 2024 roku za rok 2023 w pełnej wysokości, łącznie z kwotą, której wypłata jest odroczona na okres 5 lat i podlega spełnieniu dodatkowych warunków. Gdyby natomiast uwzględnić tylko nieodroczoną, wypłaconą w gotówce część wynagrodzenia zmiennego przyznanego w 2024 za rok 2023, wskaźnik ten wniósłby 1:40,82.
Incydenty, skargi i poważne wpływy na przestrzeganie praw człowieka
- ESRS:
-
Incydenty, skargi i poważne wpływy na przestrzeganie praw człowiekaS1-17Incydenty, skargi i poważne wpływy na przestrzeganie praw człowieka
W 2024 roku w Grupie Kapitałowej nie zarejestrowaliśmy żadnych przypadków dyskryminacji, w tym molestowania ani poważnych incydentów związanych z naruszeniem praw człowieka. W związku z tym nie zostały na Grupę Kapitałową nałożone grzywny, kary, ani nie zostały wypłacone odszkodowania na skutek skarg pracowniczych.
Pracownicy zgłosili 15 skarg przez wewnętrzne kanały zgłaszania naruszeń. W okresie sprawozdawczym nie odnotowaliśmy zgłoszeń wniesionych do zewnętrznych organów (do krajowych punktów kontaktowych ds. Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych).