Ujawnienia informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności (BP‑2)
- ESRS:
-
Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okolicznościBP-2Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności
Horyzonty czasowe
Horyzonty czasowe dla oddziaływań, ryzyk i możliwości, które odzwierciedlają oczekiwany wpływ na ludzi i środowisko lub oczekiwane skutki finansowe, są identyfikowane zgodnie ze standardem ESRS 1:
- Krótkoterminowy horyzont czasowy: okres jednego roku równy okresowi sprawozdawczemu w sprawozdaniu finansowym.
- Średnioterminowy horyzont czasowy: okres od roku do pięciu lat. W tym horyzoncie czasowym koncentrujemy się na realizacji strategicznych celów operacyjnych i finansowych, uwzględniając istotne ryzyko i możliwości związane ze zrównoważonym rozwojem.
- Długoterminowy horyzont czasowy: okres powyżej 5 lat. Ten horyzont obejmuje nasze długofalowe zobowiązania i aspiracje w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym cele związane z transformacją energetyczną, innowacjami oraz wpływem społecznym i środowiskowym.
Metryki wyznaczone na bazie szacunków lub cechujące się wysokim poziomem niepewności
Większość wskaźników wykorzystywanych w naszym raportowaniu jest oparta na danych rzeczywistych, pozyskiwanych z bezpośrednich źródeł. W przypadkach, gdzie dostęp do pełnych danych rzeczywistych jest ograniczony, stosowane są szacunki, aby zapewnić ciągłość i kompletność raportowanych informacji. Szacowanie wskaźników opiera się na najlepszych dostępnych metodach oraz praktykach sektorowych, które pozwalają w jak najlepszy sposób odzwierciedlić rzeczywiste dane.

Poniższe wskaźniki są wyznaczane przy użyciu metod szacunkowych z uwagi na brak pełnych danych rzeczywistych:
- Zużycie energii elektrycznej: Szacowanie jest stosowane w przypadku niektórych lokalizacji, takich jak strefy Santander i stanowiska zewnętrzne oraz wybrane bankomaty, gdzie brak jest jednostkowych danych o zużyciu energii.
- Energia cieplna: Zużycie energii cieplnej jest oszacowane dla lokalizacji, w których brakuje bezpośrednich pomiarów, bazując na dostępnych danych kosztowych i średnich cenach jednostkowych.
- Szacowanie jest również stosowane w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej i cieplnej w ostatnim kwartale okresu sprawozdawczego z uwagi na brak dostępności faktur potwierdzających rzeczywiste zużycie, co wynika z terminów wystawiania i dostarczania faktur przez dostawców energii. Szacunki opierają się na zużyciu z analogicznego okresu z roku poprzedzającego bieżący rok sprawozdawczy.
- Emisje gazów cieplarnianych (GHG, ang. „greenhouse gases”) związane z działalnością klientów. Większość emisji w Zakresie 3 wyliczana jest przy użyciu metodyki Partnership for Carbon Accounting Financials (ang. PCAF), z wykorzystaniem szacunków, ponieważ dostęp do danych rzeczywistych od klientów jest ograniczony.
- Dojazdy pracowników do pracy (Zakres 3): Dane o emisjach związanych z dojazdami pracowników są szacowane na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród pracowników, uwzględniających środki transportu wykorzystywane do dojazdu.
- Podróże służbowe (Zakres 3): Wskaźniki emisji z podróży służbowych obejmują zarówno dane rzeczywiste (gdy są dostępne), jak i szacunki, szczególnie w przypadku podróży kolejowych i autobusowych, dla których stosowane są uśrednione dystanse.
- Liczba beneficjentów działań społecznych: W przypadku inicjatyw społecznych, które wspiera wiele organizacji (partnerów) jednocześnie, szacowana liczba beneficjentów działań Grupy Kapitałowej jest proporcjonalna do naszego udziału finansowego w całkowitym budżecie inicjatywy. W przypadku braku narzędzi do dokładnego wyliczenia liczby beneficjentów danej inicjatywy stosowana jest redukcja 30% osób z uwagi na potencjalne podwójne liczenie beneficjentów.
Szczegółowe informacje na temat metodologii wyznaczania powyższych wskaźników oraz zastosowanych metod szacowania zostały przedstawione w poszczególnych podrozdziałach. Aby poprawić dokładność metryk opartych na danych pośrednich, prowadzimy ciągłe działania mające na celu podnoszenie jakości danych. Prowadzimy dialog z klientami i innymi interesariuszami, aby uzyskać bardziej kompleksowe dane rzeczywiste i stopniowo ograniczać stosowanie szacunków. Jednocześnie ulepszamy metody szacowania, wykorzystując dostępne metodologie. Systematycznie weryfikujemy dane od podmiotów zewnętrznych, sprawdzamy ich zgodność z fakturami i ewidencją księgową oraz analizujemy odchylenia od danych historycznych, co pozwala na bieżąco korygować nieścisłości.
Do oceny negatywnego oraz pozytywnego oddziaływania, ryzyk i możliwości oraz stosowanego pomiaru wskaźników dotyczących finansowania określonych grup klientów, w przyszłości można oczekiwać bardziej szczegółowych informacji, biorąc pod uwagę m.in. to, że klienci będą dostarczać dane w swoich raportach zrównoważonego rozwoju, a także zostaną opublikowane wytyczne EFRAGu i nowe standardy branżowe. Jako Grupa Kapitałowa korzystamy z przepisów przejściowych m.in. w zakresie łańcucha wartości. Proces analizy podwójnej istotności oraz oświadczenie obejmują informacje dotyczące przyszłości. Stosowano zatem założenia, osądy, prognozy i projekcje dotyczące m.in. ryzyk klimatycznych i przejścia oraz możliwości. Zatem informacje dotyczące przyszłości odzwierciedlają obecne oczekiwania Grupy i mogą być obarczone ryzykiem niepewności, mogą również podlegać zmianom wynikającym w szczególności ze zmian sytuacji ekonomicznej, regulacji, zmian na rynku czy zmiany klimatu.
Zgodność z Taksonomią UE
W ramach oświadczenia o zrównoważonym rozwoju w sekcji „Ujawnienia związane z rozporządzeniem 2020/852” publikujemy informacje opracowane na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 („Taksonomia UE”).
Włączenie przez odniesienie
W oświadczeniu odnosimy się do kwestii opisanych w innych sekcjach Sprawozdania z działalności lub w innych dokumentach Grupy Kapitałowej. Dotyczy to tematów takich, jak:
- Szczegółowe informacje o doświadczeniu Członków Zarządu, które znajdują się w rozdz. XII „Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego w 2024 r.“.
- Informacje o segmentach biznesowych w wymiarach profilu klienta i linii produktowych znajdują się w rozdz. VIII “Rozwój działalności biznesowej w 2024 r.”.
- Szczegółowe informacje o podejmowanych działaniach w obszarze własnych zasobów pracowniczych, które znajdują się w rozdz. V „Relacje z pracownikami” oraz w rozdz. IV „Strategia rozwoju”. Szczegółowe informacje o podejmowanych działaniach w obszarze konsumentów i użytkowników końcowych, które znajdują się w rozdz. VI „Relacje z klientami” oraz rozdz. VIII „Rozwój działalności biznesowej w 2024 r.”. Szczegółowe informacje o podejmowanych działaniach w obszarze dotkniętych społeczności, które znajdują się w rozdz. IV „Strategia rozwoju”.
Zastosowanie przepisów przejściowych
Poniższa tabela przedstawia ujawnienia wynikające ze stopniowo wdrażanych wymogów dotyczących ujawniania informacji (ang. „phased-in disclosure requirements”). Korzystając z postanowień ESRS w tym zakresie, Grupa Kapitałowa nie ujawnia w tym oświadczeniu informacji wymienionych w poniższej tabeli.
* Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
**Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.