„Zrównoważone finansowanie” – Santander Bank Polska pomaga odnaleźć fakty w gąszczu mitów

Od kilku lat, unijne regulacje związane ze zrównoważonym rozwojem są wyzwaniem dla firm, nie tylko jeśli chodzi o wdrażanie nowych przepisów, ale także ich interpretację. Dlatego Santander Bank Polska wraz z partnerami: firmą doradczą SAPERE oraz Giełdą Papierów Wartościowych, zainicjował powstanie nowego raportu „Zrównoważone finansowanie – fakty i mity”.

Pobierz publikację

W przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele mitów dotyczących zarówno rozumienia pakietu unijnych regulacji dotyczących zrównoważonego finansowania , jak i poszczególnych ich zapisów, które często trudno odróżnić od faktów. Stąd pomysł na opracowanie, które uporządkuje wiedzę i rozwieje wątpliwości przedsiębiorców dotyczące regulacji związanych z ESG (Environmental, Social and Governance), a także obali kilka mitów, które często pojawiają w różnych publikacjach.

Eksperci banku, którzy już od kilku lat zajmują się tym tematem, zauważają, że duża liczba informacji, danych, regulacji i zmian powoduje u niektórych przedsiębiorców poczucie chaosu, niepewności oraz skutkuje problemami z interpretacją przepisów. Santander Bank Polska od dłuższego czasu aktywnie działa w obszarze zielonej transformacji, nie tylko dostarczając wiedzę i służąc doradztwem, ale przede wszystkim finansując przedsięwzięcia, które pomagają firmom przejść przez ten proces.

W ciągu ostatnich dwóch lat nasz bank, jako pierwszy w Polsce, zaproponował klientom takie produkty jak kredyt ESG linked oparty na ocenie zaangażowania kredytobiorcy w obszarze zrównoważonego rozwoju, zrównoważone obligacje czy IRS oparty o wskaźniki ESG. Jednocześnie bank dostosowuje swoją politykę kredytową do oczekiwań rynku, klientów i regulatorów oraz zwiększa swoje zaangażowanie w inwestycje OZE. To tylko część działań, które podejmujemy w ramach zrównoważonego finansowania i naszego wkładu w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu

Michał Gajewski

CEO Santander Bank Polska

Raport o faktach i mitach związanych z zielonym finansowaniem powstał we współpracy Santander Bank Polska wraz z firmą doradczą SAPERE oraz partnerem merytorycznym Giełdą Papierów Wartościowych. Opracowanie „Zrównoważone finansowanie – fakty i mity” można znaleźć na stronie.