Polacy wśród zwycięzców globalnej edycji konkursu Santander X Global Challenge | Innovation in Healthcare.
Laureaci nagrody Santander X Global Challenge | Innovation in Healthcare to najbardziej innowacyjne startupy i scaleupy w sektorze zdrowia. W gronie zwycięzców znalazł się polski startup Feyenally, a wyróżnienie przyznano scaleupowi Labpluspl.
Santander x Global Challenge | Innovation in Healthcare to globalny konkurs organizowany przez Grupę Santander we współpracy z Hitachi i Oxentia Foundation. Trwający pięć miesięcy konkurs odbył się w 11 krajach i wyłonił najbardziej innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej. Zwycięzcy podzielili się pulą nagród wynoszącą 120 000 euro.
Zwycięzcy w kategorii startup
Zwycięzcą w kategorii Startup została brytyjska firma Cardiology Devices, która opracowała innowacyjne urządzenie do leczenia zaawansowanych chorób serca, zwłaszcza u osób starszych.
Na drugim miejscu znalazła się firma BioTryp Therapeutics, również z Wielkiej Brytanii, która opracowała technologię, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki leczymy infekcje poprzez alternatywę dla tradycyjnych antybiotyków.
Trzecie miejsce w konkursie przyznano Feyenally, polskiemu startupowi, który opracował przełomową aplikację do wykonywania zdalnych badań wzroku za pomocą telefonów komórkowych.
Zwycięzcy w kategorii scaleup
Zwycięzcą w kategorii Scaleup została firma Mendelian z Wielkiej Brytanii . Zespół opracował algorytm, który umożliwia lekarzom wczesne wykrywanie chorób rzadkich poprzez kodowanie kryteriów znajdowania przypadków dla ponad 100 trudnych do zdiagnozowania chorób.
Na drugim miejscu uplasowała się firma CanCertain Limited, również z Wielkiej Brytanii, która na nowo definiuje przyszłość leczenia nowotworów. Opracowuje testy oparte na hodowlach komórek 3D, które pozwalają na szybkie (w ciągu ośmiu dni) określenie najlepszej metody leczenia dla pacjentów, personalizując tym samym terapię w zależności od ich indywidualnych potrzeb.
Na trzecim miejscu znalazła się hiszpańska firma Bitbrain, która opracowała urządzenia neurotechnologiczne do monitorowania mózgu i ciała metodą elektroencefalogramu (EEG), w oparciu o oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji.
Wyróżnienie w kategorii scaleup otrzymała polska firma Labpluspl, której technologia pozwala na interpretację wyników krwi w 3 prostych krokach.
O tym, na czym polegają docenione projekty opowiadają twórcy:
Santander i jego wsparcie na rzecz edukacji, szans na zatrudnienie i przedsiębiorczości
Santander jest mocno zaangażowany we wsparcie rozwoju społeczności lokalnych, postęp i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu. Bank przeznaczył ponad 2,3 mld euro i przekazał ponad 1,5 mld euro na pomoc ludziom i przedsiębiorstwom poprzez umowy z prawie 1200 uniwersytetami i organizacjami. Santander znalazł się również na liście magazynu Fortune „Change the World” w 2023 r. jako jedna z instytucji z największym pozytywnym globalnym wpływem na społeczeństwo (www.santander.com/universidades). Poprzez Santander X bank pomaga przedsiębiorcom, startupom, scaleupom i MŚP rosnąć i rozwijać się poprzez szkolenia, usługi doradcze i dostarczanie zasobów, których potrzebują.