Raportowanie ESG Santander Bank Polska docenione przez Global ESG Monitor

Raporty ESG Santander Bank Polska zostały najwyżej ocenione ze wszystkich spółek notowanych w indeksie WIG20. W rankingu Global ESG Monitor (GEM), bank zajął 1. miejsce zdobywając 76 na 100 możliwych punktów. Jako jedyna polska firma przekroczył próg 75 punktów, który oznacza bardzo wysoką przejrzystość raportowania.

Ranking GEM 2022 – WIG20:

  1. Santander Bank Polska SA (76 pkt.)
  2. PZU SA (69 pkt.)
  3. PKN Orlen SA (68 pkt.)
  4. CCC SA (65 pkt.)
  5. Orange Polska SA (64 pkt.)
  6. PGE SA (61 pkt.)
  7. Allegro.eu SA (59 pkt.)
  8. Bank Pekao SA (57 pkt.)
  9. PGNiG SA (57 pkt.)
  10. KGHM Polska Miedź SA (56 pkt.)

GEM jest standardem analizy przejrzystości danych niefinansowych ESG w największych korporacjach na świecie. Raport jest publikowany co roku i uwzględnia informacje przekazywane inwestorom w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii.

Global ESG Monitor 2022 wskazuje, że raportowanie ESG największych spółek w Polsce wymaga dalszej poprawy. WIG20 z wynikiem 51 punktów na 100 możliwych zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu wszystkich 10 badanych indeksów giełdowych. Średnia dla wszystkich analizowanych indeksów to 55 punktów.

Największe zastrzeżenie do polskich raportów to brak konkretów w kwestii redukcji śladu węglowego oraz przejrzystości łańcucha dostaw. Doceniono je za obszerność, jednak zdaniem analityków nie zawsze przekłada się to na wartość informacyjną.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie badane spółki z WIG20 identyfikują główne źródła emisji dwutlenku węgla. Raportują także emisję gazów cieplarnianych. Jednak jedna czwarta nie podaje celów i terminów redukcji emisji. Zwrócono także uwagę, że większość spółek z WIG20 przeprowadziło ocenę istotności wpływu na otoczenie. Mimo to w raportach niewiele jest informacji na temat znaczenia i wpływu interesariuszy na funkcjonowanie spółek. Większość polskich firm wypada również niezbyt dobrze, jeśli chodzi o ujawnianie informacji na temat łańcuchów dostaw. Aż 70% spółek nie raportuje o ryzyku związanym z ich łańcuchami dostaw.

 

O rankingu i wynikach polskich spółek można przeczytać na:

The GEM Regional Report for Poland 2022 is out now