- O Santander
Bank Polska - Strategia
i zarządzanie - Klienci
- Wstęp
- Nasze priorytety – „Bank Jaki Chcesz”
- Jesteśmy multikanałowi – korzystasz jak chcesz
- Dostępność dla każdego – możesz na nas liczyć
- Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Doskonałość w jakości obsługi klienta
- Etyczna komunikacja – prosty i przyjazny język
- Odpowiedzialna sprzedaż i przeciwdziałanie missellingowi
- Nasze podejście do reklamacji
- Wiedza, która procentuje
- Produkty i inicjatywy dla klientów indywidualnych
- Produkty i inicjatywy dla klientów z sektora MŚP
- Produkty i inicjatywy dla klientów Pionu Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej
- Bankowość korporacyjna i inwestycyjna
- Wsparcie klientów w trudnych sytuacjach
- Pracownicy
- Zaangażowanie
społeczne - O raporcie
Benefity i zdrowie
GRI:
-
[103-1, 103-2, 103-3]
dla aspektu: Benefity dla pracowników i ich rodzin
dla aspektu: Benefity dla pracowników i ich rodzin
Przejdź do listy GRI -
[401-2]
Świadczenia dodatkowe (benefity) zapewniane pracownikom pełnoetatowym
Świadczenia dodatkowe (benefity) zapewniane pracownikom pełnoetatowym
Przejdź do listy GRI
W naszej polityce dotyczącej zrównoważonego rozwoju zobowiązaliśmy się do zapewnienia: ,,stabilności zatrudnienia, elastyczności metod świadczenia pracy i równowagi między pracą a życiem prywatnym, a także zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w pracy.” Wypełniamy te zadania najlepiej jak możemy oferując naszym pracownikom nie tylko minimum wymagane prawem, ale także możliwość korzystania z innych benefitów i korzyści.
89% pracowników banku uważa, że „firma oferuje świadczenia dodatkowe, które są zgodne z moimi potrzebami”. To o 8% więcej niż w roku 2016.
GRI:
-
[401-2 ]
Świadczenia dodatkowe (benefity) zapewniane pracownikom pełnoetatowym
Świadczenia dodatkowe (benefity) zapewniane pracownikom pełnoetatowym
Przejdź do listy GRI
Nasz pakiet świadczeń pozapłacowych przygotowaliśmy tak, aby:
- jak najlepiej zaspokajał potrzeby różnych grup pokoleniowych pracowników,
- pomagał tworzyć atrakcyjne i wartościowe miejsce pracy,
- zwiększał poczucie komfortu i bezpieczeństwa pracownika i jego bliskich,
- zachęcał do prowadzenia zdrowego trybu życia,
- pomagał w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem osobistym.
Szeroki wachlarz świadczeń dodatkowych dostępny jest dla wszystkich pracowników banku. Należą do niego m.in.:
- Kompleksowa opieka medyczna dla pracowników i ich rodzin.
- Karta Multisport.
- Pakiet grupowych ubezpieczeń na życie.
- Dofinansowanie nauki języków obcych (j. angielski i hiszpański).
- Kursy certyfikowane i dofinansowanie do studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.
- Refundacja kosztów opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klubach dziecięcych oraz kosztów półkolonii, obozów, kolonii i zimowisk.
- System kafeteryjny zapewniający dostęp do bogatej oferty wydarzeń i świadczeń kulturalnych, sportowych oraz turystycznych.
- Rajd Bankowca z niezapomnianymi wyprawami krajowymi i zagranicznymi dla pracowników i ich bliskich.
- Atrakcyjne warunki refundacji zakupu okularów do pracy przy komputerze (wyższe niż w innych firmach).
- Wyprawka szkolna dla dzieci.
- Pomoc bezzwrotna w formie zapomogi w razie trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
- Oferty rabatowe (stałe i czasowe) na produkty partnerów biznesowych.
- Konkursy sprzedażowe i HR-owe z atrakcyjnymi nagrodami.
Zapewniamy naszym pracownikom kompleksową opiekę medyczną realizowaną przez jednego z wiodących dostawców usług medycznych. Koszt pakietu jest w całości finansowany przez bank. Pracownik ma zagwarantowaną profilaktyczną opiekę zdrowotną z dostępem do lekarzy wszystkich specjalności oraz bardzo szeroką gamę usług medycznych, w tym również wizyty domowe i zabiegi rehabilitacyjne. Ponadto pracownik może – na preferencyjnych warunkach – zakupić pakiet stomatologiczny, pakiet medyczny dla członków rodziny (partnera/-ki, dzieci, rodziców lub teściów), a także pakiet szpitalny dla siebie i członków rodziny. Należności za te pakiety pracownicy pokrywają z własnych środków, wg stawek wynegocjowanych przez bank.
Doceniono nasze starania
Santander Bank Polska jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Best Benefits Strategy 2017″ na najciekawszą i najbardziej efektywną strategię świadczeń pozapłacowych dla pracowników.
,,Nagroda ta jest motywacją do dalszej pracy i personalizacji naszej oferty 'benefitów’, tak by dla pracowników była coraz atrakcyjniejsza i by dawała im jeszcze więcej korzyści, służąc w ten sposób całej firmie.”
Przyjazne warunki pracy
Bezpieczne i przyjazne środowisko pracy to podstawowy warunek, aby pracownicy mogli skupić się na zadaniach i odczuwać satysfakcję ze swoich działań.
Mieliśmy to na uwadze budując dla nas wszystkich nową siedzibę banku. Zadbaliśmy o to, aby sprzyjała dobrej atmosferze dosłownie i w przenośni. Zastosowaliśmy materiały bezpieczne dla zdrowia, przygotowaliśmy wygodne, ergonomiczne miejsca pracy, przestrzenie sprzyjające kreatywności oraz integracji i kreatywność, a także pokoje relaksu.
Tutaj przeczytasz więcej o naszej ekologicznej inwestycji.
Dbamy o zdrowie
Zachęcamy naszych pracowników do prowadzenia aktywnego trybu życia poprzez szereg inicjatyw promujących zdrowie. Oto przykłady:
Rajd Bankowca
Wydarzenie, które stało się wizytówką naszego banku, umożliwia pracownikom i ich rodzinom wyjazd w kraju i za granicę.
Jest to największa ogólnobankowa impreza rekreacyjna organizowana w banku już od 24 lat. Do udziału w wyjazdach – organizowanych w kilku edycjach rocznie – zaproszeni są wszyscy pracownicy wraz z rodzinami, w tym emeryci i renciści. Rajd łączy integrację firmową, dobrą zabawę i aktywny wypoczynek rodzinny. Oferta rajdowa jest zaprojektowana tak, aby każdy pracownik znalazł w niej coś dla siebie: wyjazdy zapewniają możliwość zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku. Pracownicy wybierają spośród tras narciarskich, snowboardowych, rowerowych, żeglarskich, konnych, wędrownych, rodzinnych i poznawczych. Odkrywają atrakcyjne zakątki Polski i krajów sąsiednich.
W 2017 roku „bankowcy-rajdowcy”, w ramach trzech rodzinnych edycji (zimowej, letniej i jesiennej), odwiedzili Krynicę, Podlasie, Kotlinę Kłodzką i Czechy. Ponadto ci najwytrwalsi wzięli udział w dwóch wyprawach: rowerowej trasą Green Velo, gdzie w ciągu 4 dni pokonali ponad 400 km oraz trekkingowej Hohe Tauren w Austrii.
- Łącznie w projekcie wzięły udział 1942 osoby (wzrost o 7 % w porównaniu do 2016 roku) i aż 90% uczestników zadeklarowało swoją obecność na rajdzie w kolejnym roku.
- Z ankiety przeprowadzonej wśród uczestników Rajdu 2017 wynika też, że średnio 91% poleciłoby wyjazd innym pracownikom.
Pracownik raz w roku może uczestniczyć w rajdzie na preferencyjnych warunkach – wyjazd jest objęty dofinansowaniem z funduszu świadczeń dodatkowych.
Celem rajdu jest:
- promowanie work-life-balance,
- integracja poprzez sport, turystykę, rekreację,
- promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu,
- popularyzacja walorów przyrodniczych i krajobrazowych Polski i nie tylko.
W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie pracowników, w 2018 roku odbędzie się aż sześć edycji Rajdu Bankowca.
Program „Zdrowie na bank”
Inicjatywa jest częścią globalnego programu BeHealthy Grupy Santander. Projekt opiera się na holistycznym modelu zdrowia, a jego celem jest promocja zdrowego trybu życia i idei work-life balance. W ramach filarów tematycznych „Jedz zdrowo”, „Bądź aktywny”, ,,Bądź ergo” i „Dbaj o siebie” realizujemy działania edukacyjne i motywacyjne, wspieramy inicjatywy oddolne i organizujemy akcje prozdrowotne (we współpracy z partnerami wewnętrznymi i zewnętrznymi). Prowadzone są również działania na rzecz facylitacji dostępu do usług zdrowotnych i fitness.
Program „Zdrowie na bank” ma swoje miejsce w intranecie, a co tydzień na skrzynki pracowników trafiają artykuły i materiały dotyczące racjonalnego żywienia, promocji ruchu, wypoczynku, profilaktyki zdrowia fizycznego i psychicznego oraz ergonomii miejsca pracy.
Punktem kulminacyjnym naszego programu jest Tydzień Zdrowia na Bank tworzony na wzór BeHealthy Week grupy Santander. Wówczas pracownicy przez cały tydzień mogą brać udział w prozdrowotnych inicjatywach. Działania są zaadaptowane do wewnętrznych potrzeb – pracowników, Banku i rodzimego rynku corporate wellneess.
Przykładowe inicjatywy ,,Zdrowia na Bank” w 2017 roku:
- Jedz zdrowo: dostawa owoców do biura; platforma dietetyczna MultisportDiet dla użytkowników kart MultiSport; współtworzenie Bankowej Książki Kucharskiej, Dzień Zdrowych Posiłków, w którym pracownicy wspólnie celebrowali zwyczaj wspólnego jedzenia śniadań i lunchów w miejscu pracy.
- Bądź aktywny to mi.in: Santander Bank Polska Runners Team; Santander Bank Polska Bike Team; akcje mobilny serwis rowerowy w 3 lokalizacjach banku oraz konkurs „Jak ćwiczysz z dzieckiem” (z atrakcyjnymi nagrodami).
- Dbaj o siebie: dni zdrowia zorganizowane przy współpracy z dostawcą usług medycznych z możliwością wykonania podstawowych badań w pracy (pomiar poziomu glukozy i cholesterolu, ciśnienia, wagi ciała); atrakcyjne zniżki na zakup polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby nowotworowej; artykuły dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego; webinarium dla wszystkich pracowników pt. „Work-Life Balance. Jak osiągnąć równowagę? Efektywne zarządzanie życiem osobistym i zawodowym”; webinarium na Dzień Kobiet na temat profilaktyki raka piersi i szyjki macicy; konkurs dla zespołów na efektywną przerwę w pracy z atrakcyjnymi nagrodami.
- Bądź ergo: instruktaż gimnastyki narządu wzroku; instruktaż regulacji krzeseł; artykuły na temat ergonomii miejsca pracy oraz konkursy wiedzy o ergonomii.
Akcją łączącą temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej był Łańcuszek Zdrowia, czyli inicjatywa rzucania sobie wzajemnych prozdrowotnych wyzwań na Instagramie. Osoba nominowana musiała wykonać zadanie (np. wypić sok z cytryny lub zrobić pompki itp.), udokumentować je na zdjęciu, a następnie wyzwać kolejną. Do promocji tego wydarzenia włączył się również Zarząd Banku z Prezesem na czele.
- Blisko 90% pracowników banku zna program i czuje się dzięki niemu zainspirowana do aktywnego stylu życia.
- Wg najnowszego Raportu Zdrowia 2017 przygotowanego przez naszego dostawcę usług medycznych stan zdrowia pracowników uległ poprawie m.in. spadła długość dni zwolnienia z 9,3 dnia na 8,8 dnia, spadł odsetek palących o 3 % oraz wzrosła liczba wizyt profilaktycznych o 2%.
Bezpieczeństwo w miejscu pracy
GRI:
-
[403-2]
Rodzaj i wskaźnik urazów związanych z pracą
Rodzaj i wskaźnik urazów związanych z pracą
Przejdź do listy GRI
Wypadki (incydenty) przy pracy w podziale na płeć:
Dane w postaci tabelarycznej
Kobiety | Mężczyźni | |
---|---|---|
Łączna liczba wypadków (incydentów) przy pracy | 48 | 9 |
Liczba wypadków (incydentów) śmiertelnych | 0 | 0 |
Liczba wypadków (incydentów) ciężkich | 0 | 0 |
Liczba wypadków (incydentów) lekkich | 48 | 9 |
Całkowita liczba osób poszkodowanych w wypadkach | 61 |
Wskaźnik urazów, chorób zawodowych, dni straconych oraz nieobecności w pracy oraz liczba wypadków śmiertelnych związanych z pracą, w podziale na płeć:
Ogółem | Kobiety | Mężczyźni | |
---|---|---|---|
IR – wskaźnik częstotliwości wypadków[1] | 5,3 | 4,2 | 0,8 |
LDR – łączna liczba dni niezdolności do pracy z tytułu wypadków przy pracy[2] | 12,29 | 10,78 | 1,51 |
Wskaźnik ciężkości wypadków[3] | 23,15 | 25,79 | 19,33 |
AR – wskaźnik absencji[4] | 13 085 | 15 893 | 5 681 |
[1] (liczony jako całkowita liczba osób poszkodowanych w wypadkach, podzielona przez zatrudnienie, pomnożona przez 1 tys.)
[2] (stosunek łącznej liczby dni straconych do liczby planowanych godzin pracy w raportowanym okresie, pomnożony przez 200 tys.)
[3] (liczony jako liczba dni niezdolności do pracy z tytułu wypadku, podzielona przez liczbę wypadków)
[4] (całkowita liczba dni nieobecności w pracy, podzielona przez liczbę przepracowanych dni w roku, pomnożona przez 200 tys.)