Grupa Kapitałowa Santander Bank Polska S.A. zidentyfikowała następujące produkty dla gospodarstw domowych jako kwalifikujące się do systematyki: kredyty hipoteczne na nieruchomości mieszkaniowe, kredyty i pożyczki na: urządzenia grzewcze korzystające z biomasy, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, kolektory słoneczne, panele/instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe oraz samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t udzielone od 1 stycznia 2022 r.
Za zgodne z taksonomią uznano kredyty i pożyczki na stacje ładowania pojazdów elektrycznych, kolektory słoneczne, panele/instalacje fotowoltaiczne spełniające kryterium dotyczące nieczynienia poważnych szkód celom związanym z adaptacją do zmian klimatu. Oceny dokonano w oparciu o kody pocztowe zamieszkania klientów i bazę danych przygotowaną przez Munich Re, która zawiera informacje nt. natężenia i chroniczności występowania zagrożeń klimatycznych w granicach jednostek terytorialnych wg klasyfikacji nuts w Polsce.
Jako zgodne z taksonomią zaklasyfikowano także kredyty hipoteczne na nieruchomości mieszkaniowe Santander Bank Polska S.A. (bez portfela Santander Consumer Bank S.A. z uwagi na wycofanie tego produktu z oferty w 2009 r.), które spełniły wyznaczone kryteria istotnego wpływu w oparciu o analizę danych zamieszczonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków (obejmującym świadectwa sporządzone w Polsce od 2015 r.) oraz wypełniły zasadę nieczynienia poważnych szkód względem adaptacji do zmian klimatu.
Z uwagi na brak możliwości automatycznego wyodrębnienia kredytów hipotecznych na budowę nowych budynków i kredytów na zakup nieruchomości mieszkaniowych, kredyty te zostały zaprezentowane łącznie w ramach portfela zabezpieczonego nieruchomościami mieszkaniowymi. Do oceny istotnego wkładu tego portfela w zakresie łagodzenia zmian klimatu przyjęto kryterium bardziej rygorystyczne, tj. zdefiniowane dla budynków wzniesionych po 31.12.2020 r., zgodnie z którym zapotrzebowanie na energię pierwotną (PED) powinno być przynajmniej o 10% niższe niż próg ustalony w odniesieniu do wymagań dotyczących budynków o niemal zerowym zużyciu energii w regulacjach krajowych wdrażających dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE. W tym celu obliczeniową wartość wskaźnika określającego roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną EP do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej porównano z pomniejszoną o 10% wartością graniczną (wyznaczoną w sposób określony w § 329 ust. 1 Obwieszczenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r.), wynoszącą odpowiednio: 63 kWh/(m2*rok) w odniesieniu do budynki mieszkalnego jednorodzinnego i 58,5 kWh/(m2*rok) w odniesieniu do budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Badanie w zakresie ryzyk fizycznych portfela kredytów zabezpieczonych nieruchomościami mieszkalnymi zostało przeprowadzone w oparciu o kody pocztowe miejsca zamieszkania klientów oraz bazę danych z jednostkami terytorialnymi nuts w Polsce informującą o występowania lub braku na danym terenie zagrożeń klimatycznych o dużym natężeniu bądź powtarzalnych.
Ze względu na braki dowodowe wynikające z konieczności zaangażowania zbyt dużych sił i środków na pozyskanie od klientów odpowiednich informacji i potwierdzeń na potrzeby raportowania za 2023 r. nie uznano za zgodne kredytów na samochody elektryczne i hybrydy plug-in, ani kredytów na urządzenia grzewcze korzystające z biomasy.