Istotny temat | Opis zidentyfikowanego oddziaływania | Opis zidentyfikowanego ryzyka/możliwości |
---|---|---|
Adaptacja do zmian klimatu / Portfel i inwestycje | Brak zidentyfikowanego oddziaływania | Adaptacja do zmian klimatu z perspektywy portfela i inwestycji może powodować ryzyka pogarszające jakość portfela kredytowego, a wpływ na wyniki finansowe będzie widoczny z perspektywy przepływów pieniężnych, ryzyka (koszt i dostępność kapitału), a także wzrostu (w zależności od przyszłego rozwoju biznesu i struktury portfela). Istnieje również szansa związana z tym podtematem – możliwość finansowania inicjatyw adaptacji do klimatu może pozytywnie wpłynąć na rozwój biznesu Banku (największy wpływ na komponent wzrostu). |
Łagodzenie zmian klimatu / Portfel i inwestycje | Emisje wynikające z działalności bezpośredniej Banku
W 2022 roku ślad węglowy Banku w zakresach 1. i 2. wyniósł 31 613,6 t CO2e (location-based) / 19 499,8 t CO2e (market-based). Ślad węglowy w zakresie 3, wynikający z podróży służbowych, miał wartość 870,1 t CO2e. Bank prowadzi działania na rzecz zmniejszenia bezpośredniego śladu węglowego, np. od 2020 r. jest neutralny w zakresie własnych emisji CO2. Energia, którą kupuje bezpośrednio, pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W obecnej metodyce obliczeń w zakresie 3. Bank nie uwzględniał dotychczas oddziaływania portfela, którego wpływ na klimat ma istotne znaczenie. Santander Bank Polska S.A. realizuje globalną strategię Net Zero Grupy Banco Santander. Emisje CO2 negatywnie oddziałują na środowisko, dlatego oddziaływanie zidentyfikowano jako negatywne rzeczywiste. Oddziaływanie rzeczywiste negatywne |
Łagodzenie zmian klimatu z perspektywy portfela i inwestycji może powodować ryzyka wpływające na pogorszenie jakości portfela kredytowego, a wpływ na wyniki finansowe będzie widoczny na poziomie przepływów pieniężnych i ryzyka (koszt i dostępność kapitału), a także wzrostu (w zależności od przyszłego rozwoju biznesu i struktury portfela). Podtemat ten oferuje również szansę – możliwość finansowania inicjatyw łagodzących zmiany klimatu może pozytywnie wpłynąć na rozwój działalności Banku. |
Energia | Zużycie energii i efektywność energetyczna Banku
W 2022 roku całkowite zużycie energii elektrycznej przez Bank wyniosło 21 670,20 MWh, przy czym 9 551,29 MWh energii pochodziło z surowców nieodnawialnych (energia kupowana przez Bank pochodzi z OZE, natomiast energia za którą Bank jest refakturowany, na podstawie umów zawartych pomiędzy dostawcami Banku a dystrybutorami energii, w części pochodzi ze źródeł nieodnawialnych). Dotychczasowe raporty nie uwzględniają danych dotyczących zużycia energii poza organizacją (GRI 302-2). Bank podejmuje działania w celu ograniczenia negatywnego wpływu dzięki zmniejszeniu zużycia energii i zwiększaniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zużycie energii negatywnie wpływa na środowisko, dlatego oddziaływanie oceniono jako negatywne rzeczywiste. Wszelkie działania Banku zmierzające m.in. do zwiększenia udziału energii OZE zostały uwzględnione w ocenie skali oddziaływania. Oddziaływanie rzeczywiste negatywne |
Zużycie energii i efektywność energetyczna mogą powodować krótko- i średnioterminowe ryzyko wzrostu kosztów wynajmu powierzchni biurowych lub zużycia energii. Obserwujemy również możliwość wykorzystania rozwiązań chmurowych i systemu monitoringu do optymalizacji i ograniczenia zużycia energii magazynującej dane. Zagrożenia wynikają z obecnego wpływu banku, tj. przejścia na biura efektywne energetycznie i ograniczenia emisji z własnej działalności. |
Wybór tematów istotnych dla Banku
- GRI:
-
Proces określania tematów istotnych3-1Proces określania tematów istotnych
-
Lista tematów istotnych3-2Lista tematów istotnych
W 2023 roku przeprowadziliśmy analizę podwójnej istotności zgodnie z wytycznymi ESRS1 dla dyrektywy CSRD2. Celem analizy było zidentyfikowanie najbardziej istotnych tematów ESG dla Santander Bank Polska S.A.
Analiza ta w kompleksowy sposób ocenia:
- oddziaływanie Banku na otoczenie zewnętrzne (istotność oddziaływania),
- zewnętrzne ryzyka i możliwości wpływające na Bank (istotność finansowa).
Zestawienie istotności oddziaływania i istotności finansowej pozwala na wskazanie tematów istotnych, które Bank uwzględnia następnie w swojej strategii i raportowaniu niefinansowym.
W proces analizy podwójnej istotności zaangażowani byli interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni Banku; pracownicy, dostawcy, partnerzy biznesowi, przedstawiciele NGOs, instytucje finansowe i regulatorzy.
Badanie obejmowało między innymi: sesję dialogową z wybranymi interesariuszami zewnętrznymi oraz anonimową ankietę adresowaną do pracowników.
Badanie wśród grupy pracowników przeprowadzono online w lipcu 2023 r.
Sesja dialogowa odbyła się 27 lipca 2023 r. na platformie online online MS Teams. Była to 11. sesja Banku poświęcona tematyce zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Zgodnie z najlepszą praktyką rynkową, sesja została przeprowadzona w oparciu o międzynarodowy standard dialogu AA1000SES, z udziałem niezależnych moderatorów firmy doradczej.
1 ESRS (European Sustainability Reporting Standards)– Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju
2 CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) – Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
Podczas sesji dialogowej odbyła się dyskusja w trzech grupach tematycznych:
-
„Odpowiedzialne relacje biznesowe oraz ich wpływ na środowisko i społeczeństwo”,
-
„Odpowiedzialność za pracowników i działalność społeczna banku”,
-
„Zrównoważone finansowanie oraz relacje z klientami”.
Materiały podsumowujące ankietę i sesję dialogową zostały przedstawione Zarządowi Banku. Zawarte w nich wnioski zostały uwzględnione w analizie podwójnej istotności oraz nowej strategii “Pomagamy osiągać więcej”.
Proces oceny podwójnej istotności składał się z czterech etapów.
- Na pierwszym etapie zdefiniowano założenia analizy podwójnej istotności ESRS, zidentyfikowano łańcuchy wartości Banku z uwzględnieniem trzech poziomów jego interesariuszy: upstream, own operations oraz downstream zgodnie z wytycznymi ESRS.
- Na drugim etapie zidentyfikowano potencjalnie istotne oddziaływania, ryzyka i szanse Banku w dziesięciu tematach zgodnych z ESRS. Były to: zmiana klimatu, zanieczyszczenie, zasoby wodne i morskie, bioróżnorodność i ekosystemy, wykorzystanie zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym, własna siła robocza, pracownicy w łańcuchu wartości, dotknięte społeczności, konsumenci i użytkownicy końcowi, prowadzenie działalności gospodarczej. Proces analizy podwójnej istotności uwzględniał dialog z interesariuszami, analizę zewnętrzną (analiza sektora oraz sytuacji społeczno-ekonomicznej w roku objętym raportem) oraz analizę wewnętrzną (analiza tematów zidentyfikowanych w strategii czy w procesach należytej staranności).
- Na trzecim etapie zidentyfikowane wcześniej oddziaływania, ryzyka i możliwości poddane zostały ocenie istotności w oparciu o cztery kategorie wskazane w ESRS: skala, zakres, odwracalny charakter oraz prawdopodobieństwo oddziaływania, ryzyka lub możliwości. Oceny te zostały potwierdzone z kluczowymi pracownikami Banku podczas warsztatu.
- Na ostatnim, czwartym etapie dokonano priorytetyzacji oceny tematów, ustalenia i przyjęcia progu istotności, a także opracowano ostateczną matrycę istotności.
Wnioski z przeprowadzonej analizy podwójnej istotności:
- Do ujęcia w Raporcie ESG zaklasyfikowano pięć tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem.
- Trzy tematy – zmiana klimatu, konsumenci i użytkownicy końcowi oraz prowadzenie działalności gospodarczej – zostały ocenione jako ważne „significant”, „critical”, „important”.
- Dwa tematy – własna siła robocza i dotknięte społeczności – zostały ocenione jako dodatkowo ważne („informative”) – do ujęcia w raporcie.
W 2023 roku wprowadziliśmy zmiany w naszej metodologii badania tematów istotnych, Jednym z głównych powodów było przeprowadzenie analizy w oparciu o ESRS. To sprawia, że poprzednie badanie Banku jest nieporównywalne z tym, które zostało wykonane w 2023 roku. Niemniej jednak zmapowaliśmy i oceniliśmy spójność obecnej matrycy istotności z poprzednią listą tematów istotnych.
Ostateczne wyniki analizy obejmują podział oddziaływań, ryzyka i możliwości na standardy tematyczne ESRS.