- GRI:
-
Zarządzanie tematami istotnymi (określonymi jako istotne na matrycy istotności tematów)3-3Zarządzanie tematami istotnymi (określonymi jako istotne na matrycy istotności tematów)
-
Główne prośrodowiskowe produkty i usługi oferowane klientom, w tym oferta wpływająca na rozwiązania z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatuWskaźnik własnyGłówne prośrodowiskowe produkty i usługi oferowane klientom, w tym oferta wpływająca na rozwiązania z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu
-
Informacje o kluczowych produktach, w tym nowych produktach wprowadzonych w raportowanym okresieWskaźnik własnyInformacje o kluczowych produktach, w tym nowych produktach wprowadzonych w raportowanym okresie
-
Produkty i inicjatywy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)Wskaźnik własnyProdukty i inicjatywy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
W Grupie Santander Bank Polska oferujemy zrównoważone produkty finansowe. Kwestie środowiska naturalnego i klimatu są uwzględniane w procesie tworzenia produktów i usług oraz przy analizie kredytowej. Punktem odniesienia w tym zakresie jest obowiązujący od 2022 roku w Grupie Santander Bank Polska S.A.
System Klasyfikacji Zrównoważonego Finansowania (SFCS)
Jest to wewnętrzna metodologia klasyfikowania zrównoważonych produktów i usług finansowych, w szczególności sposobu definiowania przez Grupę finansowania zielonego, społecznego oraz zrównoważonego. Zgodnie z jego wytycznymi finansowania na cele ekologiczne i społeczne oraz finansowania na cele powiązane ze zrównoważonym rozwojem muszą spełniać określone kryteria techniczne, wymogi badania due diligence w zakresie środowiskowym i społecznym oraz podlegać weryfikacji. System ten opiera się na wytycznych i zasadach branżowych uznawanych na szczeblu międzynarodowym, takich jak: Zasady dotyczące obligacji społecznych i zielonych ICMA (ICMA Social and Green Bond Principles), Standardy obligacji klimatycznych (Climate Bond Standards), Zasady Loan Market Association dotyczące kredytów na cele zielone lub społeczne bądź powiązanych ze zrównoważonym rozwojem (LMA Green Loan Principles, LMA Social Loan Principles, LMA Sustainability-Linked Loan Principles) oraz Taksonomia UE. Bank stawia sobie cele związane z wartością zielonego finansowania zgodnego z systemem klasyfikacji SFCS. W 2023 r. udzieliliśmy zrównoważonego finansowania na kwotę 7 671 mln zł (3 127,5 mln zł w roku 2022), co oznacza wzrost o 145% rok do roku.
W całej Grupie wdrożyliśmy „Globalną politykę ramową dotyczącą zrównoważonych obligacji” oraz „Politykę ramową zielonych obligacji”, w których zobowiązaliśmy się do przekazywania środków z zielonych obligacji na projekty związane z energią odnawialną (słoneczną i wiatrową).
Zielone finansowanie regulują m.in.:
- Strategia Odpowiedzialnej Bankowości (obowiązująca w latach 2021-2023),
- „Polityka odpowiedzialnej bankowości i zrównoważonego rozwoju”,
- „Polityka zarządzania ryzykiem społecznym, środowiskowym i zmian klimatycznych”,
- polityki sektorowe,
- „Polityka zrównoważonego i odpowiedzialnego inwestowania” oraz „Polityka zaangażowania w spółki notowane na rynku regulowanym oraz stosowania środków nadzoru korporacyjnego” (kluczowe w Santander TFI S.A.),
- grupowa strategia Net Zero,
- „Globalna polityka ramowa dotycząca zrównoważonych obligacji”,
- „Polityka ramowa zielonych obligacji”.
Ofertę zrównoważonego finansowania nasza Grupa kieruje do rożnych grup klientów, również do przedstawicieli branż mających największy wpływ na kwestie klimatyczne – energetycznej, paliwowej i przemysłowej.
- kredyty na inwestycje zrównoważone, w tym OZE
- kredyty powiązane z Celami Zrównoważonego Rozwoju
- kredyt gotówkowy z EKO promocją,
- ekopożyczka
- zielone obligacje (green bonds) i zrównoważone obligacje (sustainability bonds)
- obligacje związane ze zrównoważonym rozwojem (sustainability-linked bonds)
- doradztwo dotyczące możliwości uzyskania zrównoważonego finansowania
- doradztwo finansowe
- w obszarze ESG
- leasing instalacji fotowoltaicznych SolarLease
- leasing pojazdów elektrycznych, w tym z dotacja w ramach programu „Mój elektryk”
- leasing nieemisyjnych źródeł ciepła, magazynów energii, stacji ładowania pojazdów elektrycznych
- fundusze inwestycyjne klasyfikowane jako produkty z art. 8 rozporządzenia SFDR (tzw. jasnozielone) i art. 9 SFDR (tzw. ciemnozielone)
Działania prośrodowiskowe spółek Grupy Santander Bank Polska w 2023 roku:
Przeciwdziałanie greenwashingowi
- GRI:
-
Zarządzanie tematami istotnymi (określonymi jako istotne na matrycy istotności tematów)3-3Zarządzanie tematami istotnymi (określonymi jako istotne na matrycy istotności tematów)
W celu ograniczenia ryzyka greenwashingu Bank powołał międzydepartamentowy panel ekspertów (Panel ESG). Jego zadaniem jest wspierać segmenty biznesowe Grupy Santander Bank Polska S.A. w poprawnej identyfikacji i klasyfikacji transakcji kredytowych i produktów zrównoważonych, zarówno pod kątem zgodności z kryteriami wewnętrznego Systemu Klasyfikacji Zrównoważonego Finansowania (SFCS), jak i Taksonomii UE. Przewodniczącym Panelu jest Dyrektor ds. Ryzyk ESG (Pion Zarządzania Ryzykiem), a jego działalność nadzoruje Komitet Kontroli Ryzyka na poziomie Zarządu Banku.
Regulaminy odnoszące się do wdrażania nowych produktów i usług zapewniają, że w przypadku wszystkich produktów i usług powiązanych z ESG, również tych niekredytowych, wymagana jest konsultacja z Obszarem Zapewniania Zgodności i z Zespołem Zrównoważonego Rozwoju i ESG.
W odniesieniu do ryzyka greenwashingu stopniowo definiowane są kolejne polityki, procedury i wytyczne, które dotyczą tego rozproszonego w działalności Banku ryzyka.
Do tej pory:
-
uspójniono podejście do definiowania transakcji i produktów zrównoważonych dzięki Systemowi Klasyfikacji Zrównoważonego Finansowania (SFCS),
-
zdefiniowano wytyczne „Komunikacja i reklama w obszarze zrównoważonego rozwoju”, obowiązujące pracowników przygotowujących przekazy marketingowe i wizerunkowe,
-
ryzyko greenwashingu zostało wskazane w „Wytycznych Obszaru Zapewnienia Zgodności dotyczących współpracy z partnerami”.