Zakres ujawnień taksonomicznych
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zwane Taksonomią UE, wprowadziło system jednolitej klasyfikacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju, którego celem jest zwiększenie przejrzystości i porównywalności rynku w tym obszarze oraz wsparcie inwestorów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Rozporządzenie to – wraz z uzupełniającym je Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2021/2178 (z późniejszymi zmianami) precyzującym treść, metodologię i sposób prezentacji informacji dot. działalności zrównoważonej środowiskowo – nałożyło dodatkowe obowiązki sprawozdawcze na przedsiębiorstwa zobligowane do publikowania informacji niefinansowych zgodnie z Dyrektywą ws. sprawozdawczości niefinansowej (przedsiębiorstwa podlegające pod Dyrektywę NFRD). W odniesieniu do Santander Bank Polska S.A. i innych instytucji kredytowych weszły one w życie w pełnym zakresie w 2024 r. (bez dwóch formularzy obowiązujących od 2026 r.) po dwuletnim okresie przejściowym, trwającym od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., podczas którego ujawnienia miały ograniczony zakres i koncentrowały się na etapie kwalifikowalności. W powyższym kontekście legislacyjnym i zgodnie z interpretacją przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2178 ws. ujawnień taksonomicznych – zawartą w Zawiadomieniu Komisji (C/2023/305) – porównawcze wskaźniki wyników za 2022 r. nie podlegają obowiązkowi ujawnienia w raportowaniu taksonomicznym Grupy Kapitałowej Santander Bank Polska S.A. za 2023 r.
Taksonomia obejmuje sześć celów środowiskowych: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone użytkowanie i ochrona zasobów wodnych, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniu, ochrona i odbudowa ekosystemów morskich i lądowych.
W raportowaniu GAR Grupy Kapitałowej Santander Bank Polska S.A. za 2023 r. pełna analiza taksonomiczna (z poziomu pojedynczej transakcji) została przeprowadzona w zakresie 2 celów klimatycznych zdefiniowanych w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2021/2139: łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do zmian klimatu. Jej wyniki zaprezentowano w tabelach zamieszczonych w części „Formularze prezentujące kalkulację wskaźnika GAR”.
Działalności wskazane jako wnoszące istotny wkład w realizację pozostałych czterech celów środowiskowych – zdefiniowane w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2023/2486 – zostały ocenione jedynie pod względem kwalifikowalności do systematyki w oparciu o wiodący kod działalności klienta wg klasyfikacji NACE i zostały zaprezentowane łącznie. Zestawiono je w tabeli poniżej „Kwalifikowalność ekspozycji w zakresie czterech celów środowiskowych”.
Zidentyfikowane transakcje dotyczyły celu związanego z gospodarką o obiegu zamkniętym. Transakcje zostały zaprezentowane według klasyfikacji sektorowej NACE do 2 poziomu.
Zgodnie z Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2022/1214 zmieniającym rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej, Grupa podaje następujące informacje nt. zaangażowania w finansowanie działalności związanej z energią jądrową i gazem ziemnym.
Kluczowe taksonomiczne wskaźniki wyników
Kluczowym wskaźnikiem wyników dla działalności zrównoważonej instytucji kredytowych jest wskaźnik zielonych aktywów (GAR) określający udział procentowy inwestycji i ekspozycji wobec działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) w zakresie zdefiniowanych celów środowiskowych w bazie aktywów uwzględnionych w kalkulacji (GAR).
Kalkulacja (GAR) na poziomie licznika obejmuje kredyty, instrumenty dłużne i kapitałowe w portfelu bankowym dla przedsiębiorstw podlegających pod reżim Dyrektywy NFRD, kredyty zabezpieczone nieruchomościami mieszkalnymi, kredyty na renowację budynków i kredyty samochodowe dla gospodarstw domowych oraz kredyty dla jednostek samorządu terytorialnego. Aktywa uwzględnione w kalkulacji (GAR) w mianowniku (covered assets) to aktywa ogółem brutto pomniejszone o ekspozycje wobec rządów centralnych, ekspozycje wobec banków centralnych i portfel handlowy.
Poniżej zaprezentowano zestawienie kluczowych wskaźników taksonomicznych Grupy Kapitałowej Santander Bank Polska S.A. (KPI) obliczonych dla dwóch celów klimatycznych w dwóch wariantach zależnie od rodzaju wskaźnika (wskaźnika TURNOVER dotyczącego obrotów lub wskaźnika CAPEX dotyczącego nakładów inwestycyjnych) zastosowanego w kalkulacji kwalifikowalności do taksonomii i zgodności z taksonomią ekspozycji ogólnych wobec klientów podlegających pod Dyrektywę NFRD. Uwzględniono też wskaźnik GAR liczony w oparciu o przepływy oraz wskaźniki pozabilansowe dotyczące gwarancji finansowych i aktywów w zarządzaniu. Do prezentacji wskaźników KPI zastosowano tabelę wskazaną w Załączniku VI do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2485 zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139.