DOBRA PRAKTYKA
W 2023 roku zwiększyliśmy wydajność portalu Santander.pl, czego efektem jest redukcja jego śladu węglowego o 70% i zdobycie miejsca w czołówce najszybszych portali w Polsce.
Od 2020 r. Bank jest neutralny w zakresie własnych emisji CO2. Kupujemy wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych, a pozostałe emisje równoważymy certyfikatami kompensacyjnymi, tzw. kredytami węglowymi. Ich zakupu dla wszystkich spółek zależnych dokonuje Grupa Banco Santander. Redukujemy emisje gazów cieplarnianych pochodzących z działań wewnętrznych – m.in. zużycia prądu, podróży służbowych czy eksploatacji floty. Od 2022 roku nasze biura są zasilane energią elektryczną z OZE w ramach kontraktu sieciowego z Tauron, co potwierdza certyfikat akcesyjny produktu ECO Premium Grupy Tauron. Kupowana przez nas energia elektryczna uczestniczy w całości w systemie Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej i pochodzi głównie z elektrowni wodnych.
Opis metodologii kalkulacji znajduje się w rozdziale Nasze wyniki.
Jeśli chodzi o miary i cele, Santander Bank Polska S.A. kontynuuje prace nad szczegółowymi planami przejścia uwzględniającymi krótko- i średnioterminowe cele w zakresie adaptacji i mitygacji zmian klimatu. Kroki w kierunku dekarbonizacji portfela kredytowego realizowane są obecnie poprzez redukcję naszych emisji bezpośrednich (wynikających m.in. ze zużycia prądu i podróży służbowych) oraz emisji związanych z świadczonymi usługami finansowymi – kredytami, doradztwem czy usługami inwestycyjnymi.
W 2024 roku planowane jest również rozwijanie bardziej kompleksowych miar dotyczących ryzyk ESG i ich włączanie do odpowiednich raportów wewnętrznych. Miary te zostaną uwzględnione przy aktualizacji apetytu na ryzyko (planowanej na pierwszy kwartał 2024 roku) oraz przy wyznaczaniu limitów koncentracji i limitów ekspozycji (które będą obowiązywały od drugiego kwartału 2024 roku). W dalszej perspektywie rozwój w tym obszarze będzie uwzględniał również weryfikowanie stopnia realizacji dźwigni dekarbonizacyjnych (przede wszystkim wzrostu finansowania zielonych nieruchomości, OZE i samochodów elektrycznych).
DOBRA PRAKTYKA
W 2023 roku zwiększyliśmy wydajność portalu Santander.pl, czego efektem jest redukcja jego śladu węglowego o 70% i zdobycie miejsca w czołówce najszybszych portali w Polsce.
We wszystkich lokalizacjach, w których działa nasza Grupa, korzystamy z wody dostarczanej z sieci wodociągowych. Używamy jej do celów spożywczych i sanitarnych, po czym odprowadzamy do miejskich sieci kanalizacyjnych.
Jak oszczędzamy wodę?
DOBRE PRAKTYKI ŚRODOWISKOWE 2023 – DZIAŁANIA WEWNĘTRZNE
Santander TFI S.A.:
Santander Leasing S.A.:
Santander Consumer Bank: