Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Seniorzy

Polskie społeczeństwo się starzeje. Jak wynika z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w 2040 roku na 100 osób w wieku produkcyjnym będą przypadały aż 83 osoby w wieku nieprodukcyjnym, w tym ponad 2/3 będą stanowili emeryci. Ten wzrost starszych osób w społeczeństwie sprawia, że przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów staje się coraz bardziej naglącą potrzebą.

Konkurs Jak możemy przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych

W grudniu 2018 roku Santander Bank Polska przeprowadził konkurs na pomysły „Jak możemy przeciwdziałać wykluczeniu osób starszych”. Zgłoszone pomysły dotyczyły inicjatyw w obszarach: technologicznym, społecznym, kulturowym lub finansowym. Bank nagrodził dwa z nich: „Warsztaty rozwojowe Senior-Junior” i „Praca dla seniora od zaraz”. Autorzy tych pomysłów otrzymali, wraz z podziękowaniem za udział i zaproszeniem do współpracy nad ich rozwinięciem i wdrożeniem kamery sferyczne Ricoh Theta 360°.

Warsztaty rozwojowo-integracyjne dla seniorów i dzieci ze szkół podstawowych

W pierwotnym kształcie warsztatów zakładaliśmy edukację i integrację w ramach kluczowych kompetencji twardych, takich jak np. majsterkowanie i obsługa narzędzi typu młotek i śrubokręt. Pod okiem seniorów (np. dziadków) najmłodsi mieli budować domki dla ptaków i wykonywać inne, podobne prace. Z kolei dzieci z klas 3-6 miały uczyć seniorów obsługi komputera i aplikacji mobilnych. W końcowym kształcie przyjęliśmy ich wspólną edukację, w ramach nauki programowania robotów z wykorzystaniem klocków Lego®. Wszystko zostało połączone z wykładami dla obu grup na temat finansów, bezpieczeństwa finansowego i zagrożeń z tym związanych. Wykłady prowadzą wolontariusze z Banku. Pierwsze warsztaty odbyły się pod koniec marca 2019 w Jarocinie. Kolejnych 9 planowanych jest w różnym miastach do 50 tys. mieszkańców w całej Polsce. Obecnie trwają zapisy na te warsztaty.