Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa

W 2019 roku bank, wspólnie z Fundacją Santander Bank Polska, wsparł projekt „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” – akcję edukacyjną z zakresu cyberbezpieczeństwa zorganizowaną, w ramach Programu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości. Celem projektu było promowanie wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, gospodarki elektronicznej oraz płatności elektronicznych.

Akcja polegała na publikacji filmów o tematyce cyberbezpieczeństwa, bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej oraz sklepów internetowych. Filmy były pozycjonowane w serwisach internetowych największych polskich dzienników ogólnopolskich oraz regionalnych. Były również wykorzystywane przy realizacji lekcji i wykładów w szkołach i uczelniach na terenie całej Polski.

Poprzednie transze filmów edukacyjnych, zrealizowane w 2018 roku, dotarły m.in. do ponad 350 000 uczniów, studentów i seniorów na ponad 9000 lekcjach, wykładach i spotkaniach w 2500 szkołach, 120 uczelniach i 150 Uniwersytetach Trzeciego Wieku, blisko 2000 nauczycieli w całej Polsce oraz 1000 przeszkolonych bankowców-wolontariuszy.

350 tys.

uczniów, studentów i seniorów, do których dotarliśmy z akcją

Czy wiesz, że...?
 • Średnio co 4 sekundy na świecie pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie.1
 • Co sekundę na świecie średnio 18 osób pada ofiarą cyberataków.2
 • Każdego dnia w Polsce dochodzi średnio do 16 prób dokonania cyberprzestępstw na łączną kwotę 1,3 mln zł.2

1 „Cyberbezpieczeństwo w Polsce: Ochrona urządzeń końcowych przed cyberatakami”, Związek Cyfrowa Polska, 
2 https://alebank.pl/cyberprzestepcy-700-razy-na-godzine-probuja-wykrasc-nasze-dane-i-pieniadze-jak-sie-przed-tym-bronic/

Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa klientom, to odpowiedzialna misja. Aby jej sprostać, posiadamy wewnętrzne procedury dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz odpowiednie narzędzia automatyzujące działania i minimalizujące nasz czas reakcji na zdarzenia. Na bieżąco śledzimy także i analizujemy potencjalne zagrożenia występujące w sieci. Staramy się nie tylko ostrzegać, ale też edukować naszych Klientów, poprzez prowadzone działania i kampanie prewencyjne. Współpracujemy z innymi bankami w zakresie wymiany informacji o potencjalnych cyberzagrożeniach i skutecznie wykorzystujemy wiedzę dostępną w ramach Grupy Santander. Dzięki tak kompleksowemu podejściu możemy skutecznie przewidywać cyberzagrożenia, przygotować na nie Bank i Klientów a w przypadku ich wystąpienia szybko i skutecznie pomagać.

Piotr Józefczyk, Threat Intelligence and Response Team Manager CyberSecurity Department, Santander Bank Polska S.A.,

Nasze plany na 2019 rok:

 • Dalszy rozwój i modernizacja obszaru prewencji – wdrażanie najnowocześniejszych mechanizmów zapewniających najwyższą jakość w przeciwdziałaniu zagrożeniom, a także rozwój obszaru wymiany danych dotyczących zagrożeń.

 • Dalszy rozwój mechanizmów analizujących zagrożenia.

   

 • Dalszy rozwój zespołu zarządzania bezpieczeństwem systemów IT.

   

 • Rozwój zespołu szybkiego reagowania na incydenty.