Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Edukacja

GRI:
 • [103-1] dla aspektu: przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, edukacja finansowa dla aspektu: przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, edukacja finansowa

  Przejdź do listy GRI
 • [103-1] dla aspektu: zaangażowanie społeczne i polityka publiczna dla aspektu: zaangażowanie społeczne i polityka publiczna

  Przejdź do listy GRI

Ze względu na skalę naszego działania oraz fakt, że jesteśmy instytucją zaufania publicznego, mamy zobowiązania wobec społeczności. Pragniemy, aby nasi klienci rozumieli nie tylko produkty i usługi, z których korzystają, ale również przyczyny i skutki różnych decyzji finansowych. Stawiamy na edukację finansową już od najmłodszych lat. Rozumiejąc zmiany zachodzące w społeczeństwie i gospodarce, także demograficzne, włączamy seniorów nie tylko w usługi finansowe, ale również w gospodarkę w ogóle.

Priorytetami działalności społecznej Banku są:

 • edukacja i rozwój nauki,

 • wyrównywanie szans i walka z wykluczeniem społecznym,

 • wspieranie inicjatyw społecznych.

Santander Universidades

Santander Universidades na świecie:

 • 21

  krajów

 • 990

  współpracujących uczelni

Santander Universidades w Polsce:

 • 59

  współpracujących uczelni

 • 9 279

  stypendiów, w tym 1261 staży

Santander Universidades (SU) to zainaugurowany w grudniu 2011 roku program wsparcia szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz idei przedsiębiorczości – część globalnej inicjatywy zrzeszającej blisko 1 000 uczelni na całym świecie. Idea programu opiera się na założeniu, że współpraca biznesu ze środowiskiem akademickim w bezpośredni sposób przełoży się na rozwój nowych technologii, programów badawczych, a transfer know-how z pewnością pozytywnie wpłynie na gospodarkę.

We współpracy z SU polskie uczelnie realizują programy stypendialne oraz indywidualne programy badawcze z zakresu przedsiębiorczości i rozwoju badań naukowych, szczególnie w zakresie nowych technologii, mobilności studentów oraz pracowników, a także rozwoju networkingu i wymiany wiedzy na ogólnoświatowym poziomie.

Obecnie do programu należy 59 uczelni wyższych z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Szczegółowo o SU i priorytetach programu pisaliśmy w ubiegłorocznym raporcie.

IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów w Salamance „Universia 2018”

W dniach 21-22 maja 2018 roku odbyło się IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia” w Salamance. W ceremonii otwarcia uczestniczyli: Jego Królewska Mość Filip VI, Marcelo Rebelo de Sousa, Prezydent Republiki Portugalii, oraz Ana Botin, Przewodnicząca Banco Santander. W spotkaniu uczestniczyło ponad 600 rektorów i nauczycieli akademickich, polityków oraz przedsiębiorców. Polskę reprezentowała delegacja 14 rektorów i przedstawiciele naszego banku, na czele z Gerrym Byrne’em, przewodniczącym Rady Nadzorczej, i Arkadiuszem Przybyłem, wiceprezesem Zarządu Santander Bank Polska.

Cykl konferencji Santander Universidades Digital Day

W 2018 roku odbył się cykl 7 konferencji na uczelniach wyższych w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie, w których wzięło udział blisko 1000 studentów. Podczas konferencji eksperci Santander Bank Polska oraz partnera merytorycznego Google Polska dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Studenci mogli dowiedzieć się m.in.: jak technologia cyfrowa wpływa na ich karierę, jak projektować innowacje czy wziąć udział w warsztatach „Bądź (bardziej) Agile” z wykorzystaniem klocków Lego. Na studentów czekała również strefa dodatkowych atrakcji, w której mogli zapoznać się z ofertami staży w Santander Bank Polska, czy spędzić miło czas korzystając np. z wirtualnej rzeczywistości.

1000

studentów wzięło udział w konferencjach

Stypendia na programy globalne Santander Universidades

W 2018 roku 5 osób z Polski (3 studentów oraz 2 pracowników administracji uczelni) wzięło udział w letnich programach globalnych finansowanych przez Santander Universidades na najbardziej prestiżowych uczelniach na świecie, takich jak m.in.: Uniwersytet w Georgetown, Uniwersytet w Yale oraz Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA). Uczestnicy mogli m.in.:

 • wybierać spośród ponad 100 warsztatów tematycznych prowadzonych w murach jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie (Santander-Yale International Experience Summer Program),
 • uczestniczyć w multidyscyplinarnych warsztatach dotyczących tematyki społecznego i ekonomicznego wykluczenia (Summer Workshop-Social Innovation and Financial Inclusion in the Digital Age – Uniwersytet w Georgetown).

W 2019 roku, podobnie jak przed rokiem, do udziału w inicjatywie mogli aplikować studenci uczelni uczestniczących w programie Santander Universidades oraz doświadczone menedżerki. Zainteresowanie było ogromne – wpłynęło dziesiątki tysięcy aplikacji z całego świata. Studenci z Polski zaprezentowali bardzo wysoki poziom i dlatego do udziału w Stypendiach została zaproszona grupa 11 osób. Wśród zwycięzców mamy studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Politechniki Poznańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz trzy doświadczone menedżerki.

Na uczestników czekają intensywne wakacyjne kursy, które mają na celu rozwój kompetencji w międzynarodowym środowisku. Uczestnicy międzynarodowych projektów Stypendialnych Santander będą mogli skorzystać z jednego z kilku programów:

 • Santander-Yale International Experience Summer Program,
 • Georgetown Summer Workshop-Social Innovation and Financial Inclusion in the Digital Age,
 • TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019 (Dolina Krzemowa, Nowy Jork, San Diego),
 • Santander W50: Preparing Our Women Board Members of Tomorrow na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).

Na początku nie wierzyłam w to, że mam szansę na wygraną w programie W50. Mimo to zaaplikowałam, bo bardzo spodobała mi się sama inicjatywa, a także fakt, że jest skierowana do kobiet. Udało mi się dostać i bardzo się z tego cieszę. Jest to ogromna szansa rozwoju nie tylko dla mnie. To również dla uczelni, na której pracuję, m.in. na nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim (UCLA), który jest marką samą w sobie. Liczę na to, że przywiozę ze sobą bagaż inspiracji i dobrych praktyk, które będę mogła wykorzystać zarówno w obecnej pracy, jak i w planowaniu kolejnych kroków kariery.

Patrycja Sznajder, zwyciężczyni Stypendium Santander na UCLA

Placówki Relacyjne Santander Universidades

Placówki Santander Universidades funkcjonują obecnie na 11 uczelniach w Polsce. Każda z placówek jest złożona ze strefy wypoczynkowej dla studentów, salki przeznaczonej do prowadzenia warsztatów lub spotkań studentów, a także miejsca obsługi. Społeczność akademicka ma do swojej dyspozycji pracowników Banku, którzy włączają się w organizację wielu inicjatyw na uczelni, stając się jej częścią.

Menedżerowie i doradcy Placówek Santander Universidades regularnie spotykają się z władzami uczelni i organizacjami studenckimi w celu identyfikacji ich największych potrzeb. Wnioski z tych spotkań są wykorzystywane do planowania i wdrażania kolejnych przedsięwzięć i projektów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społeczności akademickiej.

Edukacja finansowa

Finansiaki

W 2018 roku z portalu finansiaki.pl skorzystało 2100 osób. Akcja wolontariacka w szkołach i przedszkolach prowadzona była w maju i czerwcu. Skorzystały z niej łącznie 284 osoby.

Finansiaki.pl to nasz internetowy portal edukacji finansowej mający na celu wspieranie kształtowania kompetencji z obszaru finansów i przedsiębiorczości. Szczegółowo o założeniach programu pisaliśmy w ubiegłorocznym raporcie.

W marcu 2019 roku uruchomiliśmy nową odsłonę portalu. Na przebudowanej i odświeżonej stronie udostępniliśmy kilkadziesiąt kolorowych i bardzo przystępnych materiałów do nauki zarządzania pieniędzmi. Można je filtrować w zależności od tego, czy chce korzystać z nich rodzic, nauczyciel czy dziecko, a także w zależności od grupy wiekowej. Są to m.in. artykuły poradnikowe dla rodziców, gotowe do użycia scenariusze lekcji dla pedagogów, które wystarczy wyświetlić lub wydrukować i przy ich pomocy prowadzić zajęcia. Materiały zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.

BAKCYL

Projekt Warszawskiego Instytutu Bankowości – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL – to przykład współdziałania społecznego na rzecz podniesienia poziomu wiedzy finansowej młodego pokolenia Polaków. Opiera się na zaangażowaniu pracowników banków w roli trenerów wolontariuszy. W ramach projektu pracownicy banków przekazują młodzieży praktyczną wiedzę finansową tak, aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie, a Fundacja Santander wspiera ich w realizacji projektu.

W 2018 r. wolontariusze z naszego banku w ramach BAKCYLA przeszkolili 8400 uczniów. Najlepszym wolontariuszom przyznane zostały 3 wyróżnienia, z czego 2 trafiły w ręce wolontariuszy Santander Bank Polska; nagrodzeni zostali Urszula Jakubska-Żuk i Dariusz Maciuba.

Komiksy ekonomiczne

Komiksy ekonomiczne to projekt organizowany przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, we współpracy z naszym bankiem, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji. Jest to innowacyjny projekt edukacyjny skierowany do młodzieży w wieku szkolnym, którego celem jest przedstawienie zagadnień związanych z gospodarką w formie obrazkowej, przystępnej i ciekawej dla odbiorcy w każdym wieku. Jednym z elementów projektu edukacyjnego jest coroczny Konkurs na komiks ekonomiczny, ogłaszany przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Na podstawie wyróżnionych prac metodycy tworzą scenariusze lekcji.

W poszukiwaniu zaginionej kasy

Projekt powstał we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności i skierowany był do beneficjentów Banków Żywności, czyli osób potencjalnie zagrożonych wykluczeniem społecznym i ekonomicznym. W ramach inicjatywy kilkoro pracowników banku opracowało scenariusze warsztatów i przygotowało praktyczny poradnik dotyczący oszczędzania i wychodzenia z długów, a także przeprowadziło szkolenia dla edukatorów Banków Żywności. Na podstawie gotowych materiałów edukatorzy lokalnych Banków Żywności w okresie, od stycznia do kwietnia 2018 roku przeprowadzili 78 warsztatów w całej Polsce. Łącznie w warsztatach uczestniczyło 1370 osób.

Stacja Santander

W maju 2019 roku w tournée po Polsce ruszyła Stacja Santander. Ta przygotowana przez bank mobilna przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa odwiedzi do września sześć miast w różnych regionach kraju: Pruszcz Gdański, Świdnik, Kostrzyn nad Odrą, Bielsk Podlaski, Wrocław i Łódź. Miasta zostały wyłonione w konkursie dla pracowników banku, którzy za zadanie mieli zgłosić najciekawszy pomysł wykorzystania Stacji Santander w ramach wspierania lokalnych społeczności.

Jedną z głównych atrakcji Stacji Santander są gry edukacyjne: Finansiaki oraz gra ekonomiczna Liderzy Europy. Gry zostały stworzone przez pracowników Santander Bank Polska wraz z Fundacją Santander. Dzięki nim, rodzice i dzieci mogą przekonać się, że poznawanie świata pieniędzy może być ciekawe, przyjemne i łatwe – niezależnie od wieku.

Atrakcje w ramach Stacji Santander:

 • Warsztaty pierwszej pomocy organizowane w ramach projektu Jak Jeździsz, którego celem jest promowanie bezpiecznego poruszania się po drogach.
 • Miłośnicy nowych technologii będą mogli zobaczyć z bliska ciekawe rozwiązania i przekonać się, że hologramy i roboty w codziennym życiu to już nie tak odległa przyszłość.
 • Koncert Santander Orchestra – młodzi, utalentowani muzycy wystąpią pod batutą Adama Sztaby w ramach Festiwalu Kostrzyn na Fali.
 • Sportowe emocje w strefie Ligi Mistrzów UEFA, której Grupa Santander jest oficjalnym sponsorem.

Wizyta w Stacji Santander jest także okazją do wsparcia działań Fundacji Santander Bank Polska dzięki biciu rekordu „wiosłowaniu” na treningowym ergometrze. Za każdy pokonany kilometr Fundacja przekazuje pieniądze na wybraną lokalną inicjatywę społeczną.

Czy wiesz, że…?
 • 2100 osób skorzystało w 2018 roku z serwisu Finansiaki.pl.
 • Zaledwie 47% rodziców dzieci w wieku 5-14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów.