Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Zielone inicjatywy

Im więcej nas, tym większy las

W realizację inicjatyw prośrodowiskowych angażowani są również klienci banku. 20 kwietnia 2018 roku w ramach akcji zachęcania klientów do przechodzenia na bankowość elektroniczną w zamian za posadzenie przez bank drzewa, przy wsparciu wolontariuszy zasadzonych zostało 6 tys. drzew; na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Według szacunków odnowienie takich zasobów leśnych w sposób naturalny nastąpiłoby za 80-120 lat. Pomysłodawcami i realizatorami akcji byli pracownicy banku. Inicjatywa została zrealizowana wspólnie z Fundacją Aeris Futuro oraz Dyrekcją Ojcowskiego Parku Narodowego.

6 tys.

drzew zasadzonych przy wsparciu wolontariuszy

Pakt na Rzecz Zrównoważonego Wykorzystania Tworzyw Sztucznych

  • Bank jako jedyny przedstawiciel sektora w Polsce przystąpił do Paktu na Rzecz Zrównoważonego Wykorzystania Tworzyw Sztucznych. Wraz z największymi organizacjami branżowymi, producentami dóbr konsumenckich i sieciami handlowymi do końca roku organizacja stworzy plan przejścia na model zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych w Polsce.

Zielona Wstążka #DlaPlanety

  • W maju 2019 roku Santander Bank Polska został partnerem strategicznym kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, przedsięwzięcia organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizującego w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Bank jest zaangażowany w tę kampanię drugi rok z rzędu. W roku 2018 był jej partnerem.

Akcja rozpoczęła się 5 czerwca, w Światowym Dniu Środowiska, i trwa do końca 2019 roku. Motywem przewodnim w 2019 roku stało się hasło #BeatAirPollution. Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska stawia sobie za cel wzrost świadomości społecznej dotyczącej problemu zanieczyszczenia powietrza. Jednym z elementów działań realizowanych w Polsce była możliwość składania EKOpostanowień, czyli propozycji prostych, konkretnych inicjatyw na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Santander Bank Polska 5 czerwca rozdawał w centralach banku oraz w wybranych oddziałach Zielone Wstążki i zachęcał do podjęcia EKOpostanowień. Bank zadecydował, że od czerwca 2019 roku materiały marketingowe banku będą drukowane na ekologicznym papierze z atestem FSC, pochodzącym w 100% z recyclingu.

W ramach startu kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” pracownicy oddziałów dodatkowo promowali wśród klientów postawy ekologiczne i przechodzenie na Elektroniczny Kanał Kontaktu. Dzięki EKK regulacje dotyczące produktów i usług, taryfy opłat i prowizji oraz wyciągi do karty kredytowej klienci mogą otrzymywać na skrzynkę pocztową w usługach bankowości elektronicznej, a nie tradycyjnym listem. W okresie 5-7 czerwca 3140 klientów wybrało EKK.

5 czerwca w Ministerstwie Środowiska odbyła się debata „W drodze po czyste powietrze i lepszy klimat”, w której bank reprezentował Lech Gałkowski, dyrektor Departamentu Bankowości Inwestycyjnej.

EKOpostanowienia można zgłaszać na stronie DlaPlanety.pl

Godzina dla Ziemi

  • W 2019 roku Santander Bank Polska w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu przyłączył się do akcji Godzina dla Ziemi – globalnej inicjatywy fundacji ekologicznej WWF (World Wide Fund). Uczestnicy inicjatywy – firmy, rządy i organizacje na całym świecie – są zapraszani do zgaszenia światła na jedną symboliczną godzinę, aby w ten sposób zamanifestować zaangażowanie w działania na rzecz środowiska naturalnego.

Nasze plany na 2019 rok:

  • Stopniowe wdrożenia w kolejnych latach certyfikacji ISO14001:2015 w budynkach centrali.

  • Wymiana floty samochodowej na bardziej przyjazną środowisku, która będzie opierała się na technologii hybrydowej, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o 1800 ton, czyli aż 31%. Takie pojazdy wykazują o około 30-40% niższe zużycie paliwa niż w porównywalnych autach z silnikami benzynowymi.

  • Wdrożenie strategii „no plastic” – stopniowa eliminacja jednorazowych produktów z plastiku najpierw w centralach, a w kolejnych krokach również we wszystkich oddziałach.

  • 100% zakup Eko Energii z OZE – od 1 stycznia 2020 energia kupowana przez bank bezpośrednio od dostawców będzie pochodziła wyłącznie z Odnawialnych Źródeł Energii.

Czy wiesz, że...?
  • 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska.
  • 100% neonów reklamowych banku ma oświetlenie LED.
  • W 2018 roku zasadziliśmy, dzięki naszym klientom, 8 tys. drzew.