Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Santander Bank Polska Partnerem Strategicznym Circular Week 2019

Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego 2019 (Circular Week), to wydarzenie zorganizowane przez Polish Circular Hotspot, w partnerstwie strategicznym m.in. z  Santander Bank Polska. Circular Week to seria wydarzeń, które  promowały proekologiczne rozwiązania wśród firm i społeczności, wydarzenie zorganizowane było po raz drugi w Polsce, ale po raz pierwszy w międzynarodowym gronie.

Gospodarka obiegu zamkniętego, zwana też gospodarką cyrkularną,  jest odpowiedzią na wyzwania zarówno ekologiczne, jak i społeczne a jednocześnie dla firm produkcyjnych jest jednym z najlepszych sposobów na budowanie przewagi konkurencyjnej. Ideą Circular Economy jest to aby ludzie rozsądnie gospodarowali zasobami naszej planety i w taki sposób zmieniali funkcjonowanie gospodarki, aby zamykać obiegi, w których odpady stają się cennym surowcem. W idealnym świecie, tak jak ma to miejsce w naturalnym środowisku przyrodniczym, w ogóle nie powinno być odpadów. Czy w przyrodzie są śmieci? Nie! Każdy element środowiska jest zwracany i służy jako surowiec w kolejnych cyklach życia. Tak samo powinniśmy zacząć podchodzić i my do wytwarzania i konsumpcji dóbr. Już na etapie projektowania produktu lub usługi jak najdłuższe życie surowca powinno być priorytetem. Zgodnie z tą koncepcją odpady z jednych procesów powinny być wykorzystywane jako surowce w kolejnych. Taka zamknięta pętla pozwala zminimalizować zużycie surowców oraz ilość odpadów produkcyjnych, a także konsumpcję energii.

W Santander Bank Polska zmiany klimatyczne postrzegamy jako wyzwanie dla każdego z nas. Dlatego włączamy się  w przeciwdziałanie im tam, gdzie mamy największy wpływ – poprzez nasze produkty i usługi ale również poprzez wsparcie działań edukacyjnych. Z tego powodu zachęcamy pracowników i klientów do zmian postaw na prośrodowiskowe. Stąd też nasze zaangażowanie, jako Partnera Strategicznego w Circular Week.

W dniach 7-13 października, na świecie i w kilku miastach Polski, odbywały się inspirujące spotkania, warsztaty czy wizyty w wybranych fabrykach. W Warszawie zorganizowanych zostało  szereg spotkań w ambasadach – przedstawiciele Finlandii, Szwecji, Holandii i Szwajcarii podzielili się swoimi doświadczeniami z circular economy.

Każdy dzień Tygodnia był poświęcony innemu tematowi:

  • Poniedziałek: Budownictwo/Przemysł 4.0/Energia

  • Wtorek: Opakowania/Tworzywa sztuczne/Żywność

  • Środa: Tekstylia/E-waste

  • Czwartek: Cyrkularne miasta

Wydarzeniem podsumowującym Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego 2019  był Mazovia Circular Congress, który odbył się  11 października. Było to spotkanie  liderów i czołowych ekspertów zajmujących się tematyką gospodarki cyrkularnej. Podczas konferencji można było wysłuchać inspirujących prezentacji, wziąć udział w interaktywnych sesjach warsztatowych i poznać najciekawsze case studies z Polski i z Europy. Prezentację na temat „Eko transformacja w branży opakowań” przedstawił Kamil Mikołajczyk, zajmujący się w naszym banku sektorem produkcji przemysłowej, w tym branżami związanymi z produkcją opakowań, mebli stolarki otworowej, materiałami budowlanymi.

Więcej na temat Circular Week można znaleźć na stronie www.circularweek.org

A jak TY możesz się przyczynić do zamknięcia obiegu w swoim najbliższym otoczeniu?

Prezentujemy wskazówki i konkretne porady do zastosowania w pięciu obszarach: transporcie, mieszkalnictwie, korzystaniu z żywności, tworzyw sztucznych i tekstyliów.