Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń

Santander Leasing upraszcza finansowanie OZE

#ekoSantander realizuje jeden z filarów agendy Odpowiedzialnej Bankowości (#ResponsibleBanking) jakim jest zrównoważona i włączająca bankowość. Realizacja agendy RB ma się przejawiać przede wszystkim poprzez produkty, które są eko i wspierają zieloną transformację, takie jak najnowsza oferta Santander Leasing – Solar Lease. Spółka rozszerzyła ofertę finansowania szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50kW i wartości nieprzekraczającej 300 tys. zł netto.

Zielona energia to przyszłość. Wyzwanie związane ze zmianami klimatu nie polega na tym, żeby finansować te sektory, który już są zielone, ale żeby przeprowadzić pozostałą część gospodarki na „zieloną stronę mocy”. To czego potrzebujemy to rozwój, który wspiera i finansuje inwestycje w zielone technologie.

Słowa zamieniamy w czyny. Od lutego 2020 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą czy rolniczą mogą otrzymać od Santander Leasing atrakcyjne finansowanie, możliwe zarówno w formie pożyczki jak i leasingu, niezależnie od miejsca montażu instalacji. Oferta zakłada udział własny klienta już od 10 proc. wartości instalacji przy okresie finansowania sięgającym od 12 do nawet 72 miesięcy. Przedmiotem finansowania mogą być objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10kW do 50 kW o łącznej wartości od 15 do 300 tys. zł netto.

Jak wynika z analizy SolarPower Europe, Polska znalazła się w czołowej piątce unijnych krajów o największym przyroście mocy w elektrowniach słonecznych w 2019 r. Przed nami znalazły się Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja. Głównym kryterium decydującym o znaczącym przyroście inwestycji w fotowoltaikę jest możliwość wsparcia finansowego w te inwestycje oraz ich rentowność. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) w latach 2010–2018 średni koszt 1 kilowatogodziny energii słonecznej spadł z poziomu 0,37 dolarów do 0,09 dolarów.

Zgodnie ze wskazaniami analityków rynku rozwój energetyki w Polsce, w tym rozwój fotowoltaiki jest silnie zależny od polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej oraz zawirowań w polityce energetycznej. Nie zmienia to faktu, że wciąż doprecyzowywane jest otoczenie regulacyjne i z roku na rok warunki finansowania inwestycji w tym zakresie poprawiają się. Jesteśmy pewni co do tego, że rynek fotowoltaiczny będzie istotnym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej – podkreśla Daniel Mrozek, dyrektor departamentu partnerstwa strategicznego i marketingu w Santander Leasing. – Sprzyja temu także przyznana nam pod koniec zeszłego roku pożyczka EBOR w wysokości 340 mln zł (w ramach programu PolGEFF Leasing Framework), która ma na celu wsparcie przedsiębiorców w realizacji inwestycji energooszczędnych i pozytywnie wpływających na środowisko – dodaje.