Edukacja finansowa
-
[103-1]
Wyjaśnienie tematów zidentyfikowanych jako istotne wraz ze wskazaniem ograniczeń
dla tematu istotnego: inkluzywna bankowość - dostępność produktów i usług, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu i edukacja finansowa Wyjaśnienie tematów zidentyfikowanych jako istotne wraz ze wskazaniem ograniczeń
dla tematu istotnego: inkluzywna bankowość - dostępność produktów i usług, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu i edukacja finansowa
Przejdź do listy wskaźników -
[103-2]
Podejście do zarządzania i jego elementy
dla tematu istotnego: inkluzywna bankowość - dostępność produktów i usług, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu i edukacja finansowa Podejście do zarządzania i jego elementy
dla tematu istotnego: inkluzywna bankowość - dostępność produktów i usług, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu i edukacja finansowa
Przejdź do listy wskaźników -
[103-3]
Ewaluacja podejścia do zarządzania
dla tematu istotnego: inkluzywna bankowość - dostępność produktów i usług, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu i edukacja finansowa Ewaluacja podejścia do zarządzania
dla tematu istotnego: inkluzywna bankowość - dostępność produktów i usług, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu i edukacja finansowa
Przejdź do listy wskaźników
Santander Bank Polska inwestuje w edukację finansową, ponieważ chcemy, by nasi obecni i przyszli klienci rozumieli przyczyny i skutki różnych decyzji finansowych. Prowadzimy programy edukacyjne skierowane zarówno do najmłodszych, jak i do osób starszych.
Projekt „Finansiaki”
„Finansiaki” to autorski projekt edukacji ekonomicznej, na który składają się:
Portal finansiaki.pl
Portal edukacji finansowej finansiaki.pl wspiera rodziców i nauczycieli w przekazywaniu wiedzy z zakresu szeroko rozumianych finansów. Portal dostępny jest na urządzenia mobilne i posiada Certyfikat „Strona internetowa bez barier” WCAG 2.0 na poziomie AA. W marcu 2019 r. oddaliśmy do użytku nową wersję portalu. Na przebudowanej i odświeżonej stronie finansiaki.pl znajdują się bezpłatne i gotowe do skorzystania (pobrania bądź wyświetlenia) materiały dedykowane nauczycielom, rodzicom i dzieciom. Artykuły poradnikowe dla rodziców i scenariusze lekcji dla pedagogów zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.
Zakres portalu:
Książka Finansiaki to My!
To książka o pierwszych podróżach dziecka po świecie pieniądza, napisana w formie poradnika, oparta na aktualnej wiedzy z zakresu zachowań finansowych dzieci i młodzieży. Została przygotowana z myślą o rodzicach – klientach banku, którzy mają dzieci i dla których edukacja ekonomiczna jest ważnym zagadnieniem. Patronem merytorycznym publikacji jest Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Pierwszy nakład książki drukowanej w ilości 6 000 egzemplarzy cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego w styczniu 2020 r. dodrukowaliśmy 5 600 egzemplarzy. Od marca 2020 r. książka jest dostępna online, do bezpłatnego pobrania z portalu finansiaki.pl.
„Finansiaki” – scenariusze lekcji dla wolontariuszy
Specjalnie dla pracowników banku – wolontariuszy zostały przygotowane scenariusze zajęć. Pracownicy banku, w ramach wolontariatu kompetencyjnego, przeprowadzają zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych. Materiały opracowane zostały przez eksperta – psycholożkę zajmującą się na co dzień psychologią ekonomiczną dzieci i młodzieży, socjalizacją ekonomiczną i zagadnieniami oszczędzania pieniędzy. W 2019 r. udostępniliśmy pracownikom dwa kolejne scenariusze lekcji wraz z materiałami pomocniczymi.
Więcej o programie przeczytasz tu: https://finansiaki.pl/.
Stacja Santander
Stacja Santander to inicjatywa, która w jednym działaniu CSR łączy zaangażowanie pracowników jako ambasadorów marki z aktywizacją lokalnych społeczności.
W ramach projektu w pięciu polskich miastach stanęła mobilna przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa w postaci nowoczesnego pawilonu.
Odwiedzający ją mieszkańcy mogli wziąć udział w zajęciach opartych o projekty edukacyjne banku takie jak – Jak Jeździsz, Santander Orchestra czy projekt Finansiaki. Goście Stacji, uczestniczyli w warsztatach z pierwszej pomocy, grach i zabawach z edukacji ekonomicznej. Przestrzeń wyposażona w ekrany dotykowe, tablety, hologramy oraz robota humanoidalnego, to nie lada gratka dla miłośników najnowszych technologii.
- gry edukacyjne opracowane na potrzeby projektu Finansiaki, gdzie poprzez uczestnictwo w zabawie rodzice i dzieci mogą przekonać się, że poznawanie świata pieniędzy – niezależnie od wieku – może być ciekawe, łatwe i przyjemne,
- gra ekonomiczna Liderzy Europy ucząca młodzież szeroko pojętych podstaw ekonomii,
- warsztaty pierwszej pomocy, organizowane w ramach projektu Jak Jeździsz,
- atrakcje dla miłośników nowych technologii oraz zainteresowanych nowoczesnymi usługami bankowymi,
- koncerty Santander Orchestra z udziałem młodych, utalentowanych muzyków występujących pod batutą m.in. Adama Sztaby.
Dzięki unikatowemu podejściu do działań CSR ambasadorami Stacji i marki Santander w lokalnych społecznościach stali się pracownicy banku. W specjalnym konkursie zdecydowali o kształcie inicjatywy, pokazywanych projektach i miejscach, w których stanął nowoczesny, mobilny pawilon. Dzięki temu zostali silniej zaangażowani w budowanie wizerunku i roli społecznej banku, pełniąc rolę łącznika pomiędzy globalną działalnością i potrzebami lokalnych społeczności.
Stacja Santander w liczbach:
-
5
-
30
-
Prawie 4 tys.
-
Ponad 60
-
50
-
40 km
„To rewelacja dla lokalnej społeczności. Do tej pory zbieram gratulacje i podziękowania. Pracownicy byli pod wielkim wrażeniem siły rażenia tego wydarzenia. Władze miasta podziękowały za występ Santander Orchestra, mówiąc: „Kostrzyńska publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco, co w naszym amfiteatrze wydarzyło się chyba po raz pierwszy”.
Program „Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży – BAKCYL”
BAKCYL to strategiczne, długofalowe partnerstwo firm i instytucji sektora bankowego w Polsce na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodego pokolenia z zakresu praktycznych finansów. Projekt jest częścią jednego z największych niekomercyjnych programów edukacyjnych sektora finansowego w skali Europy Bankowcy dla Edukacji.
-
254
-
6 096
Projekt „Happy senior” – łączy pokolenia
Projekt to cykl działań edukacyjnych związanych z finansami oraz tańcem. Projekt składa się z trzech tematów do wyboru:
1) Bezpieczne Bankowanie,
2) Bankowe ABC Seniora,
3) Od Seniora dla Juniora.
Polega on na międzypokoleniowej wymianie doświadczeń.
Cieszę się, że wzięłam udział w projekcie Happy Senior. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie – taniec z innymi seniorami i osobami z banku w pięknym studio tanecznym pani Moniki Grzelak, a potem wspólny występ w Galerii Forum to niezapomniane przeżycie. Fantastycznie, że bank wychodzi do nas nie tylko jako do klientów, ale też że dba o nasze bezpieczeństwo w Internecie – warsztaty były bardzo ciekawe. Jeszcze raz bardzo dziękuję.