Mecenat kultury
Santander Orchestra
Autorski projekt Santander Bank Polska skierowany do najzdolniejszych młodych muzyków, wspierający rozwój ich karier. Santander Orchestra to nie tylko orkiestra, ale przede wszystkim projekt edukacyjny łączący praktykę muzyczną na najwyższym poziomie z dodatkowymi zajęciami najczęściej pomijanymi w tradycyjnym kształceniu. Dlatego, oprócz zajęć z światowej sławy muzykami, studenci i absolwenci szkół muzycznych – uczestnicy projektu – brali udział w wykładach teoretycznych dotyczących prawa autorskiego, zarządzania finansami, biomechaniki ciała, psychologii muzyki, budowania wizerunku i kariery.
Santander Orchestra w 2019 r. to:
- 4 koncerty symfoniczne: w Kielcach, Katowicach, Warszawie, Olsztynie, które odbyły się podczas 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena pod batutą Macieja Tworka oraz z udziałem jednego z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia – Yutong Suna oraz śpiewaka Nikoalya Didienko.
- 3 koncerty kameralne: w Madrycie (podczas celebracji finału UEFA Champions League), w Kostrzynie nad Odrą na Festiwalu „Kostrzyn na Fali” pod batutą Adama Sztaby oraz w Gdańsku – występ na Politechnice Gdańskiej podczas wydarzenia plenerowego „Muzyka letniej nocy” pod kierownictwem Sebastiana Perłowskiego.
- 6 koncertów „Symphosphere” pod batutą Marcina Sompolińskiego na jednej scenie z artystami światowego formatu: Leszkiem Możdżerem, Tią Fuller, Larsem Danielssonem. We Wrocławiu w ramach Festiwalu „Jazz nad Odrą” oraz w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku w ramach jesiennej trasy koncertowej.
Więcej o Santander Orchestra przeczytasz na tej stronie.
Santander Jazz nad Odrą Festiwal
Nasz Bank został sponsorem tytularnym jednego z największych i najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i Europie – „Jazz nad Odrą”. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się muzycy jazzowi rozpoznawalni na arenie międzynarodowej, m.in. Jazzmeia Horn, Keyon Harrold, Kandace Springs, Tia Fuller, Sławek Jaskułek z koncertem Komeda Recomposed oraz Kuba Więcek i Adam Bałdych.
Festiwal to okazja do promowania młodych, debiutujących artystów. Od I edycji, która miała miejsce w 1964 r. nieprzerwanie do dziś organizowany jest konkurs na Indywidualność Jazzową Roku dla młodych muzyków. Konkurs poprzez dekady wyłonił takie indywidualności polskiej sceny jazzowej jak Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Urbański czy Andrzej Zaucha. W 2019 r. Grand Prix zdobył Kuba Banaszek Quartet.
Podczas festiwalu wystąpili również młodzi zdolni muzycy Santander Orchestra pod batutą Marcina Sompolińskiego. Zagrali na jednej scenie wspólnie z wybitnymi osobowościami jazzowymi: Leszkiem Możdżerem, Tią Fuller – amerykańską saksofonistką, szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem, gitarzystą Wojtkiem „Monterem” Orszewskim i perkusistą Wojciechem Bulińskim, zabierając słuchaczy w piękną, muzyczną podróż.
Festiwalowi towarzyszyła też plenerowa strefa jazzowa z wolnym wstępem dla wszystkich miłośników jazzu, funkcjonująca przez cały czas trwania festiwalu. Przyciągnęła w szczególności młodzież szkolną oraz studentów zainteresowanych ambitną i oryginalną ofertą artystyczną.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się także spotkania autorskie, np. z legendarnym saksofonistą Przemkiem Dyakowskim oraz pisarzem i przybranym synem Krzysztofa Komedy – Tomaszem Lachem oraz wystawy – plakatów jazzowych oraz I edycji konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza.
55. Santander Jazz nad Odrą Festiwal 2019 w liczbach
-
5
-
18
-
20 000
Tydzień Kina Hiszpańskiego
Od lat jednym z najważniejszych obszarów naszych działań sponsorskich jest kultura. Szczególnie chętnie angażujemy się w projekty, które zostają w pamięci odbiorców na dłużej dzięki emocjom, które ze sobą niosą. Bliskie są nam też projekty promujące kulturę hiszpańską. Uczestnicząc w nich, podkreślamy fakt, że już od 9 lat jesteśmy częścią wywodzącej się z Hiszpanii globalnej Grupy Santander.
Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii z Półwyspu Iberyjskiego i wyjątkowa okazja, by zobaczyć pochodzące z tego kraju filmy, które podbiły serca hiszpańskich widzów i krytyków. Santander Bank Polska był w 2019 r. mecenasem festiwalu.
19. edycja Przeglądu miała miejsce w wybranych kinach w 10 miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu i Lublinie. W programie znalazło się 16 filmów z 2018 r. Wśród nich aż dwanaście polskich premier kinowych. Były to zarówno najgłośniejsze nowe produkcje, jak i reprezentujące kinową niszę kameralne filmy artystyczne czy tytuły nagradzane „hiszpańskimi Oscarami”, czyli laureaci nagród Goya. W wielu przypadkach była to jedyna okazja, by zobaczyć je w Polsce.
Wśród największych hitów przeglądu znalazły się: „Królestwo” Rodriga Sorogoyena, „Mistrzowie” Javiera Fessera czy „Mokra robota” – jedna z najpopularniejszych hiszpańskich produkcji w reżyserii Gracii Querejety.
19. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego w liczbach:
-
32
-
10
-
123
-
21 406
-
16
-
10
-
240
-
114
„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” – 11 koncertów symfonicznych w ciemności
W trakcie występów muzycy grali część repertuaru bez dyrygenta, nie widząc siebie nawzajem i polegając wyłącznie na słuchu. Celem wydarzenia było zwiększenie wrażliwości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i przybliżenie ich sposobu odczuwania świata. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się opowiedzieć o potrzebach osób z niepełnosprawnościami poprzez muzykę, ponieważ jest to jedyna dziedzina sztuki, którą można w pełni cieszyć się bez angażowania wzroku.
Partnerem społecznym wydarzenia był Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych. Podczas koncertów goście mogli kupić cegiełki, z których dochód był przekazany na działalność Polskiego Związku Niewidomych.
Organizatorem koncertów był Santander Bank Polska we współpracy z POLFUND Funduszem Poręczeń Kredytowych S.A. oraz Filharmonią Śląską, zaś Patronem inicjatywy Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego. O koncercie i zaangażowaniu Fundacji przeczytasz także w części Fundacja Santander Bank Polska.
Każdy z koncertów „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpoczynał utwór autorstwa niewidomego, hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, grany przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie koncertu można było usłyszeć także dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z problemami ze wzrokiem, np. Johanna Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Händela. Wydarzenia uświetnili znakomici artyści, m.in. Waldemar Malicki, Carmen Giannattasio, Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Ewa Uryga oraz zespół Vołosi. Muzykami kierowali uznani dyrygenci – Francesco Bottigliero, Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Robert Kabara.
- W koncertach udział wzięło łącznie ponad 7 tysięcy uczestników – klientów i pracowników banku, w tym około 400 osób z niepełnosprawnościami.
- Film promujący wydarzenia w social mediach został wyświetlony blisko 6 tysięcy razy.
- W czasie koncertów zebrano 35 tysięcy złotych na rzecz Polskiego Związku Niewidomych.
- Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród pracowników – odnotowaliśmy 2 tysiące odsłon komunikacji wewnętrznej dotyczącej tego wydarzenia w wewnętrznym Intranecie.
W czasie koncertów wolontariusze Santander Bank Polska zajmowali się osobami z niepełnosprawnościami, pomagając im szczególnie przy organizacji transportu i w drodze na koncerty.