Polityka praw człowieka
- GRI:
-
Zobowiązania ujęte w politykach2-23Zobowiązania ujęte w politykach
-
Realizowanie zobowiązań ujętych w politykach2-24Realizowanie zobowiązań ujętych w politykach
- GPW:
-
Polityka praw człowiekaS-P5Polityka praw człowieka
-
Procedury należytej staranności dot. praw człowiekaS-P6Procedury należytej staranności dot. praw człowieka
Obserwujemy rosnącą rolę procesów należytej staranności w dziedzinie praw człowieka (ang. human rights due diligence). Leżą one u podstaw zarówno miękko rekomendowanych aktów (Wytycznych ONZ dot. biznesu i praw człowieka, wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych), jak i obowiązujących regulacji, które do tych wytycznych nawiązują (minimalne gwarancje z unijnego rozporządzenia taksonomicznego czy nowa dyrektywa UE w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju).
- W operacjach własnych zobowiązujemy się m.in. do zapobiegania dyskryminacji w pracy i zapewnienia godnych warunków zatrudnienia.
- W łańcuchu dostaw, w ramach procesów due diligence poprzedzających zawarcie umów kredytowych lub innego rodzaju umów, zobowiązaliśmy się do analizy i oceny polityk i praktyk naszych kontrahentów w zakresie poszanowania praw człowieka.
- Wobec partnerów biznesowych, którzy nie są dostawcami zobowiązaliśmy się do propagowania przestrzegania „Polityki praw człowieka”, szczególnie w przypadkach, gdy jest to wskazane ze względu na ich pochodzenie, rodzaj działalności lub znaczenie dla Banku.
- Wobec społeczności, w których prowadzimy działalność Bank zobowiązuje się do minimalizowania wpływu swojej działalności na środowisko naturalne oraz wkład w walkę z korupcją
Właścicielem polityki jest Zarząd Santander Bank Polska S.A., a nasi pracownicy są zobligowani do zgłaszania przypadków naruszeń tej polityki poprzez dostępne kanały komunikacji.