Edukacja

Santander Universidades

Edukacja jest podstawowym filarem naszego zaangażowania społecznego, a flagowym programem w tym obszarze jest Santander Universidades.

To szeroko zakrojona inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie:

 • edukacji – chcemy wyrównywać szanse młodych ludzi na dostęp do dobrej jakości wykształcenia;

 • przedsiębiorczości – chcemy wspierać ludzi w przekuwaniu pomysłów na udane biznesy;

 • młodych ludzi wchodzących na rynek pracy – chcemy pomagać w zdobywaniu kompetencji poszukiwanych przez pracodawców.

Santander Universidades w liczbach

Polska

 • 10 lat w Polsce

 • Liczba uczelni: 59

  • Budżet przeznaczony na działania w 2021 roku:
   1,5 mln zł

 • Liczba stypendiów w 2021 r.: 6 422

 • Liczba użytkowników platformy stypendialnej Santander Scholarship42 047, w tym 30 528 w 2021 r.

Świat

 • 25 lat na świecie

 • Liczba uczelni: ponad 1 tys. uczelni w 15 krajach

 • Budżet przeznaczony na działania od początku trwania programu: 2,1 mld euro

 • Liczba stypendiów od początku trwania programu: 630 tys.

Placówki relacyjne na uczelniach

Posiadamy 12 placówek relacyjnych na polskich uczelniach. Dzięki nim tworzymy płaszczyznę do współpracy świata biznesu ze światem akademickim, a w efekcie wpływamy na poprawę jakości kształcenia poprzez ukierunkowanie jej na potrzeby obecnego rynku pracy. W ramach naszych placówek relacyjnych oferujemy strefę relaksu, udostępniamy salki spotkań, wspieramy w organizacji eventów, a także uczymy nowych technologii.

 

Jesteśmy obecni w 7 polskich miastach:

mapa Polski

Platforma stypendialna Santander Scholarships

Najważniejszym elementem programu Santander Universidades jest platforma stypendialna, która daje dostęp osobom powyżej 18. roku życia do projektów edukacyjnych finansowanych przez Grupę Santander. Dzięki niej osoby zainteresowane zdobywaniem nowych kompetencji mogą korzystać z programów edukacyjnych oferowanych przez organizacje nie tylko polskie, lecz również hiszpańskie, niemieckie, angielskie, a nawet brazylijskie. Tylko w 2021 r. przyznaliśmy w Polsce 6 422 stypendia.

6 422
 
stypendia przyznane w Polsce w samym 2021 r.

Na stronie sandander-grants.com znajdują się wszystkie aktualnie prowadzone rekrutacje na finansowane przez nas programy stypendialne.

Przykładowe (wybrane) projekty realizowane w 2021 r. w ramach Santander Universidades

Akademia Santander Universidades, czyli cykl webinarów dla studentów, absolwentów i wszystkich zainteresowanych bankowością w szerokim tego słowa znaczeniu. Dzięki współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z Santander Universidades uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji poruszających m.in. tematy finansowe, ekonomiczne, związane z przywództwem, sztuczną inteligencją, robotyzacją i audytem.

Studencki Nobel 2021, czyli konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, w którym studenci konkurują w 9 kategoriach – od nauk technicznych, do artystycznych i dotyczących działalności społecznej. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych studentów oraz zwiększenie ich szans na zaistnienie w świecie nauki i biznesu.

Stypendium Językowe Santander | Angielski i IELTS z British Council, czyli bezpłatny kurs języka angielskiego online dla 500 osób, który oferował możliwość podszlifowania angielskiego i zdania testu IELTS. O udział w projekcie ubiegało się niemal 10 tys. osób.

Ta formuła, która została określona mianem Akademii Santander Universidades zdaje się świetnie wpisywać w formułę działania uniwersytetów ekonomicznych. Widzimy przyrost wiedzy tych osób i czujemy satysfakcję, że w relacji, w rozmowie, w dialogu z ludźmi, którzy na co dzień zajmują się bankowością, ci ludzie szalenie szybko się uczą, szalenie szybko budują nowe kompetencje

dr hab. Stanisław Mazur
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Więcej informacji o Santander Universidades można znaleźć:

Cyberbezpieczeństwo

Projekt edukacyjny „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”

To projekt koordynowany przez Warszawski Instytut Bankowości, którego jesteśmy partnerem od 2017 r. Celem jest przekazywanie podstawowej wiedzy nt. szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci oraz rozwijanie praktycznych umiejętności związanych z wykorzystaniem nowych technologii.

Szczegóły projektu „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni” znajdują się na stronie cyber.wib.edu.pl.

W 2021 r. dotarliśmy do
122 340 osób, organizując wspólnie z naszymi partnerami:

 • > 1 000
   
  lekcji dla 91 061 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski
 • >150
   
  wykładów dla 12 060 studentów z całej Polski
 • 127
   
  szkoleń, w których udział wzięło 15 283 studentów
  I roku
 • >1 000
   
  osób 65+ uczestniczyło w wykładach
 • 936
   
  osób ukończyło kurs
  e-learningowy
 • > 2 000
   
  uczestników V Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości

Działania edukacyjne dot. cyberbezpieczeństwa

Na początku lutego 2021 r. uruchomiliśmy na kanałach social media Santander Bank Polska S.A. kampanię „Cyberprzysłowia”. Jej celem było propagowanie bezpieczeństwa w sieci przy wykorzystaniu haseł bazujących na najpopularniejszych polskich przysłowiach. Wszystko po to, by zwrócić uwagę użytkowników Internetu na podstawowe zasady zapewniające bezpieczeństwo zarówno danych osobowych, jak i bankowych w przestrzeni wirtualnej.

Logo - Złote Spinacze

Za kampanię „Cyberprzysłowia” otrzymaliśmy nagrodę Srebrny Spinacz w kategorii „Finanse”.

W ramach kampanii „Bajki dla dorosłych” wyprodukowaliśmy z kolei serię bajek – filmów, które pokazują jak dobrze przygotowana „bajkowa” historia może uśpić naszą czujność w Internecie i doprowadzić do poważnych konsekwencji. Nasze bajki powstały we współpracy z trójką popularnych polskich pisarzy: Janiną Bąk, Wojciechem Chmielarzem i Jakubem Szamałką.

Więcej informacji na temat kampanii „Bajki dla dorosłych” znaleźć można na stronie Santander.pl/bajki.

Projekt edukacyjny „Jak Jeździsz”

Akcję „Jak Jeździsz” realizujemy już od 2015 r. Jej celem jest promocja odpowiedzialnego i kulturalnego zachowania na drodze. Nasze działania realizujemy głównie w mediach społecznościowych, publikując ciekawe, merytoryczne przekazy związane m.in. z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Wyróżnikiem akcji jest konsekwentne angażowanie użytkowników do wspólnego tworzenia największej społeczności kierowców skupionych wokół bezpieczeństwa i kultury na drogach w Polsce.

Logo - Jak Jeździsz

W 2021 r.:

 • nasze treści zostały wyświetlone na Facebooku 12 mln razy, a na Instagramie 1 mln razy;
 • na Facebooku użytkownicy zamieścili 12 000 komentarzy, a na Instagramie zgromadziliśmy 55 000 aktywnych osób;
 • udało się zachęcić do interakcji rekordową liczbę użytkowników, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, często sami je inicjując;
 • na naszej stronie WWW odnotowaliśmy 13 000 wyświetleń.

Więcej informacji na temat projektu „Jak jeździsz” znaleźć można na stronie jakjezdzisz.pl/.

Digital Festival 2021

W ramach naszego zaangażowania w edukację technologiczą byliśmy partnerem 3. edycji Digital Festival, największej tego typu inicjatywy w Polsce, która w 2021 roku odbywała się pod hasłem „Digital to nie rewolucja. To ewolucja!” Celem wydarzenia jest przybliżanie Polakom cyfrowych technologii, coraz silniej obecnych w naszej codzienności.

Ważnym elementem festiwalu jest platforma „Akademia SkillUp” z darmowymi szkoleniami, które pomagają rozwijać cyfrowe kompetencje. Eksperci Santander Bank Polska zaangażowali się w stworzenie kilku szkoleń, z których skorzystało 1 845 osób. (wg stanu na 31.12.2021 r.).

Bank był też partnerem merytorycznym jednej z festiwalowych publikacji „Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie”. Współtworzyliśmy w nim rozdział o bankowości mobilnej, w którym seniorzy mogli przekonać się, że bankowanie online jest łatwe i bezpieczne, oraz dowiedzieć się, jak nie paść ofiarą internetowych oszustów. „Nowoczesny Senior” został pobrany jako PDF ze strony www Festiwalu 1167 razy (wg stanu na 31.12.2021 r.).

Więcej informacji o festiwalu i dostępnych szkoleniach znaleźć można na stronie Akademii SkillUp.

Raporty i przewodniki opracowane w ramach festiwalu dostępne są na stronie Festiwalu.

„Siłownia Pamięci”

W 2021 r. wsparliśmy projekt Fundacji Stocznia „Siłownia Pamięci”, dofinansowując wydruk poradnika pt. „Trening umysłu dla seniorów. Scenariusze do pracy w parach senior – opiekun”. To 300 stron gotowych scenariuszy zajęć, ćwiczeń oraz kart pracy do prowadzenia treningów funkcji poznawczych z osobami starszymi, również cierpiącymi na zespoły otępienne lub łagodne zaburzenia poznawcze spowodowane wiekiem, depresją, zaburzeniami lękowymi lub somatycznymi.

W książce znalazł się również materiał edukacyjny przygotowany przez bankowych ekspertów nt. bankowości internetowej i mobilnej dla seniorów wraz z ćwiczeniami stymulującymi funkcje językowe oraz pamięć. Poradnik trafił do 3280 beneficjentów.

Więcej o projekcie: https://www.silowniapamieci.pl/