Edukacja finansowa

Wierzymy, że ciągłe kształcenie się to podstawa, aby nasi obecni i przyszli klienci dobrze rozumieli świat finansów oraz przyczyny i skutki różnych decyzji z tego obszaru. Dlatego prowadzimy programy z zakresu edukacji finansowej skierowane do różnych grup wiekowych.

Projekt „Finansiaki”

To nasz autorski projekt edukacji ekonomicznej, skierowany do nauczycieli oraz rodziców dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Składają się na niego:

Portal www.finansiaki.pl

Dzięki portalowi edukacyjnemu www.finansiaki.pl wspieramy rodziców i nauczycieli w przekazywaniu wiedzy z zakresu szeroko rozumianych finansów. Na stronie znajdują się bezpłatne i gotowe do użycia materiały edukacyjne (można je pobrać lub wyświetlić).

Wszystkie materiały przygotowane są przez ekspertów zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Portal dostępny jest w wersji desktopowej oraz mobilnej i ma Certyfikat „Strona internetowa bez barier” WCAG 2.0 na poziomie AA.

 • Scenariusze lekcji dla nauczycieli

 • Materiały edukacyjne
  dla rodziców i opiekunów

 • Porady

 • Pomoce naukowe

 • Animacje

 • Gry

Poradnik „Finansiaki to my”

Nasz poradnik skierowany jest do rodziców i opiekunów, którzy chcą od najmłodszych lat odpowiedzialnie rozmawiać i uczyć dzieci o finansach.
W okresie pandemii, wspierając tych, którzy zostali w domach, by opiekować się dziećmi, opublikowaliśmy elektroniczne wydanie książki – teraz e-book jest dostępny do pobrania online na portalu www.finansiaki.pl.

 • 11 500

  nakład drukowanych egzemplarzy publikacji

 • 100

  egzemplarzy książki rozdanych klientom w 2020 roku

 • 3 500

  egzemplarzy elektronicznych książki wysłanych do rodziców otwierających Konto<30 w 2020 roku

 • 642

  pobrania e-booka ze strony w 2020 roku

Scenariusze lekcji dla wolontariuszy

Od kilku lat pracownicy banku mogą przeprowadzać zajęcia w przedszkolach i szkołach na podstawie specjalnie dla nich przygotowanych scenariuszy lekcji (o czym pisaliśmy w raporcie za 2019 rok).

Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią obostrzenia uniemożliwiły realizację zajęć w dotychczasowym kształcie, dlatego aby utrzymać interakcję z rodzicami oraz nauczycielami i kontynuować edukację najmłodszych, projekt został przeniesiony do social mediów. Do realizacji lekcji w formie stacjonarnej powrócimy w przyszłości.

 • 201

  uczestniczących dzieci

 • 9

  lekcjach przeprowadzonych przez wolontariuszy
  (w pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku)

Profil Finansiaki to my na Facebooku

W grudniu 2020 roku został uruchomiony profil Finansiaki to my na Facebooku. Posty mają zainspirować odbiorców i ułatwić im edukację finansową dzieci w domu czy szkole oraz zachęcić do korzystania z materiałów edukacyjnych, zamieszczonych na portalu www.finansiaki.pl.

Nawiązujące do zagadnień finansowych przejrzyste kreacje mogą być pretekstem do wielu ciekawych rozmów z najmłodszymi, np. o tym, czym są pieniądze, skąd się je ma, dlaczego rzeczy kosztują i dlaczego tak ważne jest oszczędzanie. Komunikaty zostały podzielone na dwie grupy docelowe – rodziców oraz nauczycieli. Do nauczycieli kierowane są scenariusze lekcji, a do rodziców artykuły ze wskazówkami do rozmów oraz pomysły na gry i zabawy.

Webinar „Siła nawyku, czyli dlaczego edukacja finansowa jest ważna”

W październiku 2020 roku, z okazji Światowego Dnia Oszczędzania, przygotowaliśmy i udostępniliśmy webinar „Siła nawyku, czyli dlaczego edukacja finansowa jest ważna”. Ekspertami byli autorzy poradnika, Paweł Oksanowicz i dr Agata Trzcińska oraz Monika Rozbicka-Szlosek, liderka Tribe’u Oszczędności i Inwestycje w Banku. Rozmawiali m.in. o tym, jaki wpływ mają nawyki nabyte w dzieciństwie na podejmowane w dorosłym życiu decyzje finansowe i dlaczego warto uczyć dzieci oszczędzania już od najmłodszych lat.